Tėvynė mūsų

Įregistruota piliečių inicaityvinė grupė privalomajam referendumui

Written by admin · 1 min read

  Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui dėl kai kurių Konstitucijos straipsnių pakeitimo paskelbti.

 Ketvirtadienį vykusiame VRK posėdyje šią iniciatyvą palaikė 8 VRK nariai, 3 balsavo „prieš“, 1 susilaikė.

Referendumo iniciatoriai siūlo pakeisti Konstitucijos 9, 47 ir 147 straipsnius.

Jie siūlo įteisinti, kad referendumas galėtų būti skelbiamas, jeigu jo reikalauja ne mažiau kaip 100 tūkstančių piliečių.

„Šiuo metu egzistuojantis reikalavimas surinkti 300 tūkstančių piliečių parašų yra neįveikiama riba jau daugelį metų“, – sakė referendumo iniciatyvinės grupės koordinatorius Pranciškus Alfredas Šliužas.

Konstitucijoje taip pat siūloma įteisinti, kad žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei.

„Mes norime grąžinti Konstitucijos 47 straipsnį į pirminę būklę, kokia buvo 1992 metais priimtoje Konstitucijoje. Šis straipsnis užtikrino Lietuvos piliečių teisę į žemę, miškus ir vandenis. O 2003 metais ši teisė buvo panaikinta. Lietuvos žemę, miškus ir vandenis nuosavybės teise galėjo įsigyti užsienio šalių subjektai, todėl mes norime grąžinti Lietuvos piliečiams jų prigimtinę teisę gyventi savoje žemėje“, – žurnalistams aiškino P. A. Šliužas.

Komentuodamas referendumui siūlomas nuostatas, jis sakė, kad referendumu priimti sprendimai gali būti pakeičiami tik referendumu.

„Jeigu žmonės balsavo vieningai vienu ar kitu klausimu, negali kokia nors susidariusi grupė pakeisti tautos valios“, – mano P. A. Šliužas.

Referendumo iniciatoriai Konstitucijoje taip pat siūlo įteisinti, kad „valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik referendumu“.

„Siekiame ateityje visuotiniu referendumu spręsti ir svarbiausius gamtinių išteklių išgavimo klausimus, pavyzdžiui, skalūnų dujos arba geriamasis vanduo, arba kitos mūsų naudingosios iškasenos, kad jos maksimaliai būtų panaudotos valstybės ir visuomenės reikmėms, o ne kokiai nors privačiai kompanijai“, – sakė P. A. Šliužas.

Piliečių iniciatyvinėje grupėje privalomajam referendumui paskelbti yra 30 asmenų, tarp jų – Rimantas Kumpis, Julius Panka, Vadimas Kovalevskis, Vaiva Girskienė, Giedrius Kochanka ir kiti.

Eltos inf., kalbą redagavo ekspertai.eu

PAPILDYMAS:

1.Rugpjūčio 22 d. vyriausioji rinkimų komisija (VRK) įregistravo piliečių iniciatyvinę grupę privalomajam referendumui dėl kai kurių Konstitucijos straipsnių pakeitimo paskelbti. http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/23880/vrk_palaimino_pilieciu_referendumo_iniciatyva  PO  5 dienų tikimasi jau gauti parašų rinkimo blankus. Smulkesnė informacija vėliau.

2. Tiesioginę Alkas.lt transliaciją iš Kauno sporto halės žiūrėkite čia (transliacijos pradžia rugpjūčio 24 d. 11 val.):
http://alkas.lt/2013/08/22/ziurekite-tiesiogine-transliacija-is-lietuvos-zemes-gyneju-suvaziavimo-tiesiogine-transliacija/