Tėvynė mūsų

Išskirtinis A.Širinskienės interviu: Apie darbą, patyčias ir kalbas už nugaros (visas tekstas)

Written by Redakcija · 3 min read

Iš Ignalinos rajono kilusi 42-ejų metų humanitarinių mokslų daktarė ir Lietuvos teisės pedagogė Agnė Širinskienė nusprendusi 2016 m. dalyvauti Seimo rinkimuose net neįsivaizdavo, kad jau nuo pirmų parlamentinio darbo dienų taps viena labiausiai stebimų žmonių Lietuvoje. Šiandien ją žino kiekvienas, o po didinamuoju stiklu atsidūrusiai politikei teko atremti ne tik nemažai kritikos, bet ir atvirų patyčių. „Vakaro žinių“ kalbinta A.Širinskienė neslepia pasiilgusi darbo kultūringesnėje aplinkoje, tačiau sprendimo pasukti į politiką ji nesigaili.

Atėjusi iš akademinės bendruomenės, turinti katalikų teologijos ir teisės diplomus, regis, A.Širinskienė turėtų būti mažiausiai išsišokančia Seimo nare. Tačiau kolegoms ir žiniasklaidai politikė užkliuvo jau pačioje kadencijos pradžioje. Tą kartą buvo ištransliuota žinia, esą A.Širinskienės daktaro disertacijoje kalbama, kad AIDS ir kitos lytiniu keliu plintančios ligos yra Dievo bausmė. Tiesa, sutapimas ar ne, tačiau kalbos pasklido kaip tik tą dieną, kai Seime buvo svarstomas farmacijai skiriamas biudžetas.

Patyčios iš visuomenės

Kilo didžiulis pasipiktinimas naujai išrinkta Seimo nare, nors vėliau pripažinta, kad tai tik netinkamai interpretuotas disertacijos tekstas. Iš tiesų originale rašoma priešingai. Tada A.Širinskienei dar kartą teko ilgai aiškinti tai, ką rašė disertacijoje prieš daugiau kaip 10 metų. Ir netgi įrodinėti, kad prezervatyvų tikrai neketina uždrausti. Pasigavus neteisingą informaciją viena jauna menininkė net sukūrė A.Širinskienės portretą iš prezervatyvų. Esą politikė tokio portreto „užsitarnavo už savo požiūrį, prasilenkiantį su šių dienų pasauliu“. Politikė sako visiškai nesitikėjusi tokio didžiulio dėmesio. „Ši patirtis parodė, kad kiekvienas tavo žodis gali būti interpretuotas labai dviprasmiškai. Netgi pasakyta tik dalis tavo ištarto sakinio, gali pakeisti visą pokalbio esmę. Tačiau turbūt tai normalu politikoje. Tai išmoko atsargumo“, – sako politikė.

Po šios istorijos A.Širinskienė tapo viena labiausiai aptarinėjamų šios kadencijos Seimo narių. Daugeliui kliuvo politikės stilius ar tai, kad ji nesidaro makiažo. Vienas žinomas Lietuvos dizaineris netgi pareiškė, kad tokia politikės išvaizda – apsileidimas. „Į bet kokią kritiką reaguoju labai ramiai. Žmonės turi teisę kalbėti, kiekvieną kritiką priimu. Turbūt tai man ir padeda“, – tikina A.Širinskienė. Ir parodo kadrą, kur ji su Ramūnu Karbauskiu ir Aurelijumi Veryga įsiamžino prie juos pašiepiančio grafičio, kuriame trys politikai vaizduojami kaip teroristų trijulė. „Gal ir ant sienos pasikabinsiu“, – su šypsena sako A.Širinskienė. Juolab kad politikės kabinete sienos už darbo stalo nepuošia prezidentės atvaizdas.

Trukdo pavydūs kolegos

Grafitis prie užkandinės sienos – tik vienas iš atvejų, kai liaudis nepraleido progos A.Širinskienės ar jos kolegų „patraukti per dantį“. Internete gausu koliažų, vaizdo įrašų ir net dainų, pašiepiančių politikų darbus bei planus. A.Širinskienė sako, kad visiems komentarams ir naujiems juokeliams peržiūrėti politiko darbotvarkėje laiko nelieka. Paklausta, kur baigiasi kritika ir prasideda patyčios, Seimo narė patikino, kad iš konstruktyvios kritikos nevengia pasimokyti. O politikoje kritika ar patyčios gali būti nulemtos tiesiog nepasitenkinimo: „Turbūt natūralu, kad po rinkimų pasipylė patyčios, nes laimėjo ne tie. Neseniai skaičiau medžiagą apie buvusio „MG Baltic“ viceprezidento Raimondo Kurlianskio pokalbius, iš kurių galima matyti, kad buvo planuojama visai kitokia politinė struktūra ir kitokia valdančioji koalicija. Suprantu, kad nepavykus to įgyvendinti, verslo grupėms atsirado noras kurti nestabilią situaciją ir transliuoti žinią, kad kažkas su valstiečiais yra blogai.“

Ji neslepia, jog tokia darbo kasdienybė jai, kaip akademikei, nebuvo lengvai perprantama: „Turbūt labiausiai nustebino pavydas iš kolegų dėl to, kad kitam labiau sekasi, kad esi labiau matomas. Bet visiškai nevertinamas tavo įdedamas darbas. Ir tai galima pastebėti ne tik opozicijoje, bet ir frakcijos viduje. Manau, politika nėra vieta tokiems jausmams. Stebint darbą posėdžių salėje kyla klausimų, ko čia atėjo kai kurie žmonės.

Taip pat stebina konstruktyvumo nebuvimas – nemokėjimas išgirsti kito žmogaus, tikint, kad teisinga tik tavo nuomonė. Per 14 metų patirtį dirbant skirtinguose universitetuose, su tokiais dalykais susidurti niekuomet neteko. Akademinėje bendruomenėje vyrauja kitokie standartai. Pasiilgstu jų, būdama politikoje.“

Užpulta dėl tikėjimo

Akademinėje bendruomenėje A.Širinskienei, ko gero, netekdavo teisintis nei dėl netinkamai suprastos disertacijos, nei dėl to, kad yra tikinti. O štai atėjus į Seimą tikinti politikė sulaukė kritikos ir dėl savo religingumo. Pasirodo, šiandieninėje Lietuvoje tai taip pat yra priežastis žeminti žmogų: „Kalbant ne tik apie krikščionybę, bet ir diskutuojant apie valstybės pripažinimo suteikimą Senovės baltų religinei bendrijai „Romuva“, stebina, kad užsipuolamas kitas tikėjimas ir jis menkinamas. Man atrodo, kad tai nėra normalu demokratinėje visuomenėje. Jau nekalbu apie tai, kaip menkinama krikščionybė, kai tikintys žmonės vertinami kaip „kitokie“ ar net mažiau vertingi. Manau, visi žmonės, nepriklausomai nuo to, kokį tikėjimą pripažįsta, nusipelnė pagarbos“, – pasakoja A.Širinskienė.

Beje, A.Širinskienei Seime sugalvojami ir įvairūs titulai, ir nauji postai. Viešai svarstoma, esą R.Karbauskis ketina atimti iš Viktoro Pranckiečio Seimo pirmininko postą ir jį patikėti A.Širinskienei. Kiti kolegos tikina, esą Seime jau veikia A.Širinskienės tyrimų tarnybos padalinys – ŠTT. Tačiau išgirdusi tokias kalbas, politikė tik nusijuokia: „Seime yra tokių kolegų, kurie nepatektų į eterį, jeigu nenešiotų gandų. O parlamentiniai tyrimai, mano nuomone, yra reikalingi, nes leidžia įstatymų leidėjui identifikuoti pažeidžiamas sistemos vietas, o tada priimti teisėkūros sprendimus.“

Paklausta, ar nesigaili sprendimo pasitraukti į politiką, parlamentarė sako, kad nieko nekeistų, jei galėtų laiką atsukti atgal. Ji džiaugiasi, kad iki šiol neteko atsidurti situacijoje, kai tektų priimti sprendimus, kuriems prieštarauja jos įsitikinimai. Tiesa, į gera ar į bloga pasikeitė gyvenimas tapus Seimo nare, A.Širinskienė sako iki šiol negalinti atsakyti: „Dėstytojo darbas buvo daug ramesnis, aplinka – kultūringesnė. Mane visuomet labai žavėjo ta būtinybė nuolat sekti teisės naujienas, teismų praktiką. Tačiau norint realizuoti savo idėjas Seimas suteikia daugiau galimybių.“ Nors už tai mokama viešumo kaina politikei ir nėra labai maloni. „Nebeliko privataus gyvenimo. Yra tekę viename prekybos centre dalinti autografus vidurnaktį. Dar neteko atsidurti situacijoje, kai gatvėje atpažinę aplinkiniai elgtųsi iššaukiančiai. Didžioji dalis tiesiog žvalgosi ir šnibždasi už nugaros. Kai kurie pasisveikina ar užkalbina. Turbūt kiekvienam politikui tenka tai patirti ir kartais pasvajoti apie galimybę apsipirkti parduotuvėje, kur niekas nežiūri, ką dedi į pirkinių krepšelį“, – sako A.Širinskienė.

respublika.lt