Tėvynė mūsų

Kviečia užsienio lietuvius grįžti: aukštesnėse pozicijose atlyginimų skirtumo nėra

Written by admin · 4 min read

Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungos (JKLJS) kartu su Lietuvos ambasada Jungtinėje Karalystėje organizuotame kasmetiniame forume „Science of Building a Successful Career“, „Investuok Lietuvoje“ ir Lietuvoje veikiančios tarptautinės kompanijos Jungtinėje Karalystėje studijuojantiems ar dirbantiems lietuviams pristatė jų laukiančias karjeros galimybes Lietuvoje. Šias galimybes pristačiusių tarptautinių kompanijų atstovų teigimu, Lietuva profesionalams siūlo ne tik mažesnę konkurenciją bei geresnę gyvenimo kokybę, bet ir atlyginimus, kurie aukštesnėse pozicijose menkai skiriasi nuo analogiško lygmens specialisto atlygio užsienyje.

 

Daugiau nei 120 Jungtinėje Karalystėje studijuojančių ar dirbančių lietuvių pritraukusio renginio  metu sugrįžti dirbti į Lietuvą kvietė ir darbo galimybes pristatė „Barclays“, „CSC“, „Euromonitor International“ bei personalo paieškos kompanija „Strategic Staffing Solutions“. Renginio metu taip pat buvo dalinami patarimai bendresniais karjeros klausimais, kalbama apie moterų padėtį darbo rinkoje, bei apie mentorystės svarbą.

Tinkamiausias laikas grįžti į Lietuvą

Nedarbo lygis Lietuvoje jau yra žemesnis nei ES vidurkis ir šiuo metu siekia kiek daugiau nei 9 proc., tačiau kompanijų atstovai pastebi, kad aukštos kvalifikacijos, tarptautinės patirties specialistų Lietuvoje trūksta. Skaičiuojama, kad per artimiausius kelis metus IT, technologijų ir gyvybės mokslų sektoriai išaugs daugiau nei dvigubai, sukurdami apie 4,5 tūkst. naujų darbo vietų. Dar maždaug 3 tūkst. naujų darbo ketinama sukurti žmogiškųjų išteklių specialistams, finansų analitikams, apskaitininkams ir kt.

„Barclays“ technologijų centro, šiuo metu turinčio daugiau nei 1400 darbuotojų Vilniuje, vadovės Mildos Dargužaitės teigimu, Lietuva šiuo metu gali pasiūlyti didžiules augimo galimybes ne tik verslui, bet ir įvairių sričių specialistams: „Pavyzdžiui, „Barclays“ nuo savo įsikūrimo pasamdo vidutiniškai po vieną naują darbuotoją per dieną, dalis jų, pradėję nuo paprastesnių pozicijų, sėkmingai kyla karjeros laiptais kompanijos viduje. Tačiau apsisprendžiant grįžti verta pagalvoti ne tik apie spartų augimą, bet ir apie tai, kaip užsienyje įgytą patirtį pritaikyti Lietuvoje. Lyginant su pasaulio megapoliais, konkurencija čia mažesnė, o galimybių siekti karjeros ar kažką pakeisti – tikrai daugiau. Iš užsienio grįžtantiems lietuviams labai svarbu tai išnaudoti.“

Po šio renginio sėkmės „Barclays“ planuoja dar vieną renginį balandžio 17d., centrinėje įmonės būstinėje Londone, kur pristatys tarptautinės karjeros vadovaujančiose pozicijose Lietuvoje ir užsienyje galimybes.

Darbas tarptautinėje aplinkoje

Nuo 2008 m. Vilniuje veikiančio „CSC Baltic“ IT paslaugų centro žmogiškųjų išteklių specialistė Jūratė Dobrovolskytė tikino, kad ieškant darbuotojų Lietuvoje tarptautinė patirtis bei užsienio kalbos ypač vertinami: „Mūsų didesnė nei 350 žmonių komanda Vilniuje IT paslaugas teikia ir klientus konsultuoja net 8 kalbomis. Maždaug penktadalis „CSC Baltic“ specialistų turi darbo patirties kitose šalyse. Grįžę ir įsidarbinę mūsų bendrovėje jie įgyja galimybę ne tik pritaikyti įgūdžius ir tęsti darbą su tarptautiniais klientais, bet ir kasdien įsilieti į daugiakultūrinę globalios organizacijos aplinką. Palaikome glaudžius santykius su studentais ir jaunais, savo karjerą dar tik kuriančiais žmonėmis. Nuolat ieškome ne tik angliškai, bet ir suomiškai, norvegiškai, prancūziškai, vokiškai bei kitomis kalbomis galinčių dirbti specialistų. Taip pat visada ieškome patyrusių projektų vadovų, inžinierių ir kitų specialybių darbuotojų.“  

Pasak Jungtinės Karalystės rinkos tyrimų ir analizės kompanijos „Euromonitor International“ centro Lietuvoje vadovo Mariaus Dundulio, kartu su tarptautine aplinka Lietuva gali pasiūlyti ir didesnes galimybes: „Kuriant „Euromonitor International“ biurą pats grįžau iš kompanijos būstinės Londone į Lietuvą. Tai leido prisiimti daugiau atsakomybės kompanijoje, todėl karjerai buvo svarbus žingsnis į priekį, – pasakoja M. Dundulis. – Per kelis metus mano vadovaujamas biuras Vilniuje išaugo nuo 8 iki 170 darbuotojų, atliekančių sudėtingas rinkos tyrimų ir analizės funkcijas bei vystančių visos kompanijos mastu unikalius produktus.“ Jo teigimu, likus Londone tokių rezultatų pasiekti būtų daug sudėtingiau.

Karjera Lietuvoje vis dar lydima mitų

„Strategic Staffing Solutions“ vadovo Baltijos šalims Mantauto Paškevičiaus teigimu, vis dar gajus mitas, kad paslaugų centrai Lietuvoje yra skambučių centrai: „„Euromonitor International“ Lietuvoje atlieka analizę ir kuria produktus, „CSC Baltic“ aptarnauja įvairias verslo valdymo, saugumo ir kitas kompiuterines sistemas, „Barclays“ technologijų centras yra vienas iš keturių strateginių centrų, teikiančių įvairias IT bei personalo valdymo paslaugas kompanijos padaliniams. Lietuvoje veikia ir daugybė kitų aukštą pridėtinę vertę kuriančių ir aukštos kvalifikacijos, atsakomybę prisiimti nebijančių profesionalų ieškančių centrų.

Pasak M. Paškevičiaus, Lietuvoje tarptautinė patirtis ir išsilavinimas vertinami net labiau nei Vakaruose, todėl galimi atlyginimų skirtumai norinčiųjų sugrįžti neturėtų gąsdinti: jei žemiausios grandies darbuotojų atlyginimai Lietuvoje ir Vakarų Europoje skiriasi, aukštesnės ir aukščiausios grandies darbuotojų atlyginimai ženkliai sumažėja ir kai kuriais atvejais beveik nesiskiria.

Statistikos departamento duomenimis, atlyginimų vidurkis užsienio kapitalo įmonėse yra maždaug 34 proc. didesnis nei Lietuvos kapitalo įmonėse, o atskiruose sektoriuose šis skirtumas gali siekti iki 47 proc.

Susitiks su Lietuvių bendruomenėmis ir kitose šalyse

Projekto iniciatorės, užsienio investicijų plėtros agentūros „Investuok Lietuvoje“ atstovų teigimu, vos paskelbus apie Londone vyksiantį renginį sulaukta daugybės klausimų iš lietuvių bendruomenių kitose šalyse, pradedant Norvegija, Olandija bei Vokietija, baigiant JAV ir Kanada.

Pasak „Investuok Lietuvoje“ atstovų, pirmasis susitikimas JKLJS forume parodė, kad yra daugybė lietuvių, svarstančių galimybes grįžti ir informacija apie Lietuvoje veikiančias tarptautines kompanijas bei karjeros galimybes yra itin aktuali: iš karto po Lietuvos ambasadoje Jungtinėje Karalystėje vykusio renginio tiesiogiai į jame dalyvavusias kompanijas dėl darbo galimybių kreipėsi maždaug trečdalis renginio dalyvių. Todėl tokio formato renginiai neabejotinai vyks ir bendradarbiaujant su lietuvių bendruomenėmis kitose šalyse.

Dar šį pavasarį ketinama organizuoti susitikimą su Jungtinėje Karalystėje studijuojančiais ar dirbančiais IT srityje lietuviais, kurio metu bus pristatytos IT profesionalų karjeros galimybės Lietuvoje. Artimiausiu metu taip pat numatoma rengti panašaus formato renginius kitose šalyse, turinčiose gausias lietuvių bendruomenės. Daugiau informacijos apie tai bus skelbiama jau netrukus.

Apie „Investuok Lietuvoje“
„Investuok Lietuvoje“ yra Ūkio ministerijai pavaldi tiesioginių užsienio investicijų plėtros agentūra, kuri siekia didinti Lietuvos ekonomikos konkurencingumą, investicinį patrauklumą ir šalies žinomumą pasaulyje. Agentūra teikia informaciją ir konsultacijas užsienio bendrovėms, ieškančioms būdų optimizuoti veiklą, pasiekti naujas rinkas arba didinti užimamų rinkų dalį.

Apie Jungtinės Karalystės lietuvių jaunimo sąjungą (JKLJS):
JKLJS – jaunimo organizacija, turinti 12 skyrių didžiuosiuose Jungtinės Karalystės miestuose ir vienijanti 3 tūkst. lietuvių, gyvenančių, dirbančių ir besimokančių Jungtinėje Karalystėje.

Kartu su partneriais JKLJS rengia kasmetinį JKLJS forumą, skirtą Jungtinėje Karalystėje gyvenančio jaunimo ugdymui bei karjeros orientavimui. JKLJS taip pat vykdo projektą „Praktika“, kurio tikslas – skatinti Jungtinėje Karalystėje studijuojančio lietuvių jaunimo grįžimą į Lietuvą bei supažindinti su Lietuvos darbo rinka. JKLJS bendradarbiauja su Lietuvoje veikiančiomis įmonėmis ir organizuoja studentų praktikas jose atostogų metu, taip suteikdama sąlygas užsienyje studijuojančiam lietuvių jaunimui pritaikyti užsienyje įgytas žinias bei patirtį Lietuvoje. Daugiau informacijos: http://www.jkljs.org/

Daugiau informacijos:
Monika Poškaitytė | VŠĮ „Investuok Lietuvoje“ viešųjų ryšių projektų vadovė
Tel. +370 5 219 4344 | Fax. +370 5 212 0160 | monika.poskaityte@investlithuania.com

 INVESTUOK LIETUVOJE   Jogailos g. 4, LT – 01116 Vilnius, Lietuva  www.investuoklietuvoje.lt