Tėvynė mūsų

Laura Vancevičienė. Užupio Respublikos Konstitucija čekų kalba

Written by Redakcija · 4 min read

 UzupioR_afisa Cekija  Užupio bendruomenė

Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje 

Pranešimas spaudai, 2020-09-25, Užupis & Vilnius

Užupio Respublikos Konstitucija čekų kalba 2020 m. rugsėjo 25 d. Užupyje bus iškilmingai atidengta Užupio Respublikos Konstitucijos lenta čekų kalba. Ceremonijoje dalyvaus Čekijos Respublikos ambasadorius Lietuvoje ir Užupyje p. Vitas Korseltas (Vít Korselt), Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis. 

Norime pasidžiaugti, kad būtent šiais išskirtiniais 2020-aisias metais Užupio konstitucijų alėjoje bus atidengta Užupio Respublikos konstitucija čekų k. Ypatingai smagu, kad čekai, dar ankstyvaisiais Viduramžiais skleidę krikščionybę pagoniškoje Lietuvoje, didvyriškai kovoję už Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę Žalgirio mūšyje, XIX a. pabaigoje mums paskolinę tris savo raidyno raides š, ž, č ir įkvėpę patriarchą Joną Basanavičių parašyti prakalbą pirmajam lietuviškam laikraščiui „Aušra“ (Auszra), šiandieninės pandemijos akivaizdoje visus geros valios Užupio Respublikos gyventojus ir Užupio Respublikos svečius kviečia švęsti Užupyje Čekijos Respublikos nacionalinę šventę, kuri Čekijoje minima rugsėjo 28 d. Tai kankinio šv. Vaclovo, Čekijos karalystės globėjo, diena. Anot legendos, Vaclovas buvo giliai religingas, prisidėjo prie Evangelijos skleidimo tarp savo tautos žmonių, siekė taikos su kaimyninėmis valstybėmis, kvietė į šalį misionierius, statė bažnyčias, ypač rūpinosi vargšais. Vaclovo valdymo būdas nepatiko jo motinai Drahomirai ir broliui Boleslavui, kuris nusprendė pastarojo atsikratyti. Tai įvyko 929 m. arba 935 m. (deja, tikslūs metai nėra žinomi) rugsėjo 28 d. Dėl savo gerumo ir teisingumo tapo populiariausiu Bohemijos šventuoju, čekų tautos dangiškuoju globėju Šv. Vaclovu.

Yra ir dar viena priežastis, kodėl Užupio Respublikos Konstitucijos lentos čekų kalba atidengimas reikšmingas ir svarbus. 2020 metais Čekijoje ir pasaulyje minimos 130 žymaus čekų rašytojo Karelo Čapeko gimimo metinės. Tai garsus čekų rašytojas, 1921 m. išleistoje knygoje „R.U.R.“ (liet. Rosumo universalūs robotai) pasiūlęs pasauliui žodį robotas. O 1937 m. Karelo Čapeko sukurta pjesė „Baltoji liga” šiandien kaip niekada aktuali. Fantastinėje pjesėje „Baltoji liga”, parašytoje prieš pat Antrąjį pasaulinį karą, kalbama apie žmoniją naikinančią nežinomą ligą ir pranašiškas autoriaus įžvalgas bei apie tai, ar pandemija gali pažadinti pasaulio galingųjų žmogiškumą?

Tad labai džiaugiamės Užupio Konstitucijos 39-ios lentos čekų kalba atidengimu ir viliamės, jog nuo šiandien mūsų tautų istorinės ir kultūrinės sąsajos taps tik dar tvirtesnės, o į grėsmes gebėsime pažvelgti pasitelkę siurrealistinį Karelo Čapeko (ir ne tik jo) humorą.

Detalesnė einamoji informacija apie renginį:

https://www.facebook.com/events/337262710964490

Kas: Užupio Respublikos Konstitucijos atidengimo čekų kalba ceremonija

Kada: 2020 m. rugsėjo  5 diena, penktadienis, 18.00

Kur: Konstitucijų siena, Paupio gt., Užupis

ČEKŲ KALBA IR RAŠTAS

Čekų kalba – vakarų slavų kalba, valstybinė Čekijos Respublikos kalba, dar vartojama Austrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Kanadoje, kitose šalyse. Kalbančiųjų čekiškai yra apie 10 milijonų. Po Moravijos Didžiosios Valstybės krikšto 863 m. senoji bažnytinė slavų kalba – pirmoji čekų ir moravų rašomoji kalba – tapo oficialia kalba. XI a. pabaigoje ją išstūmė lotynų kalba. Seniausi čekų kalbos rašto paminklai yra iš XIII a. pabaigos. Nuo tada vartojami lotyniški rašmenys. Janas Husas parengė čekų kalbos naują rašybos sistemą (pagrindiniai principai išliko iki šiol); o XIX a. jos pavyzdžiu lietuvių kalbos garsams žymėti imtos vartoti diakritinės raidės č, š, ž.  Čekų abėcėlę sudaro 42 raidės. Čekų kalboje visada kirčiuojamas pirmas skiemuo, čekų kalboje yra unikali fonema  Ř/ř, kuri yra tik čekų kalboje. Užsieniečiams čekų kalba atrodo ypač sudėtinga dėl neįprastos žodžių sandaros: kai kuriuos žodžius sudaro vien priebalsės (prst, krk, vlk, zmrzl).

UŽUPIO BENDRUOMENĖ (UžB) – tai seniausiai ir nepertraukiamai veikianti Vilniaus bendruomenė (faktiškai pradėjusi veikti apytikriai nuo 1997 m.), vienijanti unikalaus Vilniaus senamiesčio priemiesčio – Užupio aktyvius gyventojus, tarp kurių dailininkai, rašytojai, kino režisieriai, kiti menininkai, mokslininkai, bendruomeninių ir pilietinių iniciatyvų organizatoriai, kitų sričių profesionalai, studentai, moksleiviai. Užupio bendruomenė išsiskiria nekomercinių, atvirų, paprastai viešose erdvėse organizuojamų renginių, apjungiančių įvairias kultūros sritis bei menines veiklas, gausa. Jau du dešimtmečius Užupio bendruomenės renginiai praturtina Vilniaus bendruomeninį ir kultūrinį gyvenimą, yra matomi, atviri, patrauklūs įvairaus amžiaus ir socialinės padėties vilniečiams ir miesto svečiams, skatina kūrybiškumą, įtraukia tiek patyrusius, tiek ir debiutuojančius profesionalius kūrėjus, mėgėjus, Užupio jaunimą, vilioja turistus. Užupio bendruomenė yra Vilniaus bendruomenių asociacijos iniciatorė ir signatarė bei daugelio pilietinių iniciatyvų autorė, paplitusių ir atkartotų kitur.

UŽUPIO RESPUBLIKA (UžR) – prieš du dešimtmečius Užupio bendruomenė ir jos žmonės Vilniaus miestui ir pasauliui padovanojo Užupio Respubliką (toliau – UžR) – Europoje ir už jos ribų pagarsėjusį bendruomenės kolektyvinį kūrinį, nuolat besivystantį, tobulinamą ir plėtojamą. UžR kaip bendruomeninis, kultūrinis, meninis ir socialinis judėjimas dažnai lyginamas su Monmartru (Paryžius) ir Kristianija (Kopenhaga). UžR turi savitą filosofiją ir raiškos formas, švenčių cikliškumą (kalendorių), Konstituciją, išverstą į daugiau nei 60 pasaulio kalbų, simboliką (4 spalvų vėliavas skirtingiems metų laikams), lengvai suteikiamą pilietybę (padorius piliečius visame pasaulyje), UžR garbės piliečius (tarp kurių Jonas Mekas, Antanas Mockus, Dalai Lama, Ugnė Karvelis ir kt.), Prezidentą poetą ir režisierių Romą Lileikį, Parlamentą, Vyriausybę, suformuotą iš gausios komandos savanorių-ministrų, ambasadorius (kitose valstybėse, miestuose ir net gyvenimo ar veiklos srityse), išpuoselėtus tarptautinius ryšius ne tik su užsienio valstybėmis, bet ir Lietuvos Respublika, stabiliausią valiutą (EuroUžą), žiniasklaidos priemonę (Užupio TV), valstybinę svetainę internete, socialinį tinklą (Facebook paskyrą su 30 000+ sekėjų), nacionalinį patiekalą (UžBurgerį) ir kt. Aktyviai betarpiškus žmonių tarptautinius santykius plėtojanti UžR URM yra akreditavusi daugiau nei 250 ambasadorių įvairiuose kraštuose ir materijose, tuo sukurdama naujų santykių praktiką. Šia praktika sėkmingai naudojasi LR URM, Vilniaus miestas bei GO go Vilnius atkartodama šiuos veiksmus. Užupio Respublika yra pelniusi tarptautinį pripažinimą ir palaiko tiesioginius santykius su daugiau nei 30 Vilniuje, Varšuvoje ir Rygoje akredituotų užsienio atstovybių, kurių atstovai su džiaugsmu dalyvauja Balandžio 1-osios šventime.

Užupio Respublikos sukūrimas ir išpuoselėjimas reikšmingai prisidėjo prie apleisto ir pavojingo Užupio atgaivinimo, pavertė jį stipriu turistų ir kitų lankytojų traukos objektu, kūrėjų įkvėpimo šaltiniu, suformavo savitą bendruomeninį identitetą ir sukūrė atvirą kūrybos erdvę, nepaskęstant pilname pagundų kosmopolitiniame liūne.

SKAITMENINIŲ MENININKŲ PARODA „DIGITÁLNÍ ZLATO“ (SKAITMENINIS AUKSAS)

Rugsėjo 25 d. Užupio Respublikos galerijoje „Digital//Kalnas“ bus pristatyta Čekijos skaitmeninių menininkų paroda „Digitální zlato“ (Skaitmeninis auksas), kurią organizuoja „Digital/Culture Center“ (Skaitmeninis/Kultūros centras).

„Digital//Kalnas“ yra pirmoji pasaulyje nuolatinė „multiverse“ skaitmeninio meno galerija, kurią Užupio Respublikoje atidarė „FAYR Ekosistemos“ ir „Digital/Culture Center“ (Skaitmeninis/Kultūros Centras), bendradarbiaudami su Užupio Meno Inkubatoriumi ir Užupio Respublika.

***

Parengė

Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje

El.paštas: vilnius@embassy.mzv.cz

Tel. +370 5 2661054

https://www.facebook.com/Cekijos.ambasada/

 

Užupio Respublikos premjeras Sakalas Gorodeckis

El.paštas: sakalas.gorodeckis@gmail.com

Tel. +370 698 78271

https://www.facebook.com/uzupis

https://www.facebook.com/sakalas