Tėvynė mūsų

Paroda „Nr. 21“ -Taikus Sąjūdžio kelias į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą. Istorinė Šiaulių misija

Written by Redakcija · 1 min read

Sausio 30 d., ketvirtadienį, 17 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje vyks Lietuvos Respublikos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti skirtos parodos „Nr. 21“ atidarymas.

Paroda „Nr. 21“ – Taikus Sąjūdžio kelias į Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą. Istorinė Šiaulių misija. 

Parodos raktažodis „Nr. 21“ atskleis istorinį Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio (LPS) pasirinktą taikų kelią valstybei atkurti. Kelią, kuris 1989 m. sausio 15 d. buvo išbandytas Šiauliuose. Tą dieną vyko XI šaukimo Lietuvos Tarybų Socialistinės Respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatų papildomi rinkimai – pirmi tikri rinkimai į okupacinės valdžios parlamentą, kuriame šiauliečiai jau turėjo pasirinkimą.

1989 m. sausio 15 d. Žemaitės rinkiminėje apygardoje Nr. 109 susirungė Sąjūdžio iniciatyvinės grupės ir LPS Seimo tarybos narys Zigmas Vaišvila ir Lietuvos komunistų partijos Šiaulių miesto komiteto pirmasis sekretorius Vaclovas Volkovas. Gubernijos rinkiminėje apygardoje Nr. 107 Sąjūdžio remtas Kauno A. Sniečkaus politechnikos instituto Šiaulių filialo profesorius Kęstutis Kriščiūnas varžėsi su nuo Sąjūdžio atskilusiu LPS iniciatyvinės grupės ir LPS Seimo tarybos nariu Lietuvos komunistų partijos remtu rašytoju Vytautu Petkevičiumi. Šie įtampos kupini rinkimai ir jų rezultatai buvo istorinė patirtis.

Parodos lankytojai ne tik susipažins su šia rinkimine kova, jų rezultatais, bet ir ras atsakymą į klausimą, kodėl Sąjūdis apsisprendė šiuo keliu eiti iki Nepriklausomybės atkūrimo. Tam padės raktažodis „Nr. 21“.

Remdamasis šia 1989 m. sausio 15 d. rinkimų patirtimi, Sąjūdis dalyvavo ir istoriniuose 1989 m. kovo 26 d. TSRS liaudies deputatų rinkimuose. Sąjūdžio iškelti deputatai laimėjo ir daugumą 1990 m. vasario 24 d. rinkimuose į XII šaukimo LTSR Aukščiausiąją Tarybą, kuri 1991 m. kovo 11 d. jau skelbė Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimą.

Kovo 11-osios akto signataras Zigmas Vaišvila

Renginyje dalyvaus Kovo 11-osios akto signataras Zigmas Vaišvila ir kiti – sąjūdiečiai, rinkimų dalyviai.

Paroda veiks iki kovo 12 d. bibliotekos III a. galerijoje

http://savb.lt/lt/renginys/parodos-nr-21-atidarymas/https://www.facebook.com/events/544426889493328/