Tėvynė mūsų

Paulius Markevičius: jis bus žmonių, o ne valdžios prezidentas

Written by admin · 1 min read

Autorius – teisininkas, Vilniaus Žvėryno bendruomenės vicepirmininkas

Yra dalykų, kuriuos būtina padaryti, nes jie lemia, ar tu esi žmogus, ar ne. Dauguma jų nepadaro, nes bijo – pasekmių, ką pagalvos kiti. Bijo, kad jeigu atitaisys skriaudą milijonams žmonių, labai nukentės juos nuskriaudęs monopolininkas. Pasižiūrėkite Vilniaus, kitų miestų šilumos, komunalinį ūkį – juk juos yra užvaldžiusi mafija. O kai iškeli klausimą, kad reikia atitaisyti skriaudą, nes yra milijonai nuskriaustų žmonių, iš jų pinigai nepagrįstai paimti arba jie moka už tai, ko negauna, net teismai bijo priimti sprendimus, sakydami – o kokios bus pasekmės?..

 

O pasekmės – kad tos įmonės, kurios nesąžiningai elgiasi, kurios dešimtmečiais skriaudė žmones, bankrutuotų už savo nesąžiningus veiksmus. Ir vien baimė atitaisyti skriaudą leidžia toliau tai skriaudai vykti. Ši baimė atitaisyti neteisybę valdo visą mūsų nomenklatūrą. Jeigu yra padarytos klaidos, tai tas klaidas reikia atitaisyti, pripažinti, bet pas mus jos yra neigiamos. Panašiai kaip Holokaustas arba sovietų siautėjimas neigiamas iš baimės, kad reikės atlyginti nukentėjusiems – taip pat iš baimės neigiamas ir mūsų valdžios siautėjimas, neteisėti sprendimai. Ir net jeigu atitaiso skriaudą, tai padaro tai tokiu demonišku būdu, kad patys nukentėjusieji, mokesčių mokėtojai, už ją ir susimoka. Užuot paėmę tuos prisidirbusius valdininkus ir išpurtę tuos milijonus.

Aš tikiuosi, kad prezidentas, jeigu bus aktyvus, gali daug padaryti per įstatymų pataisas. Pavyzdžiui, vienas labai paprastas principas, apie kurį kalbama dešimtmečiais – padaryti asmeninę valdininkų atsakomybę. Kas padarė sprendimą, tas asmeniškai ir atsako. Be to, aš uždrausčiau valdžiai bylinėtis su žmogumi, jeigu pirmos instancijos teismas nusprendė, kad žmogus teisus, o valdžia neteisi. O jeigu nori bylinėtis – tegu bylinėjasi už savo asmeninius pinigus. Žinau pavyzdį, kai prokuratūra sugebėjo iškepti net kasacinį skundą, kad tik nereiktų ginti viešojo intereso. Tai susiję ir su vartotojų teisėmis.

Vienintelis Naglis Puteikis iš visų Seimo narių domėjosi drakoniškomis Šilumos tiekimo ir vartojimo taisyklėmis, kuriomis remiantis vykdoma didžiulė neteisybė, teismai priteisia žmonėms mokėti už tai, ko jie negauna. Ir visi sėdi, žiūri – ką gi ten tam Aukščiausiam teisme pasakys… O į Aukščiausiąjį teismą žmogus iš esmės nebeturi galimybės kreiptis, nes ten sėdi ir atmetinėja visus skundus…

Ir prezidentas tai gali pakeisti – tam yra ir teisėjų atestacija, ir kiti dalykai. Iš viso seniai reikia padaryti teismų liustraciją. O kad tokie dalykai būtų įmanomi, valdžioje, prezidentūroje turi būti žmogus, kuris nesiekia prisisiurbti milijonų, bet nori tą mafijinę nomenklatūrą gerai papurtyti.

Manau, kad Naglis Puteikis bus žmonių, o ne valdžios ir oligarchų prezidentas.

tiesos.lt