Tėvynė mūsų

Po 15min publikacijos valstybės įmonės paviešino slėptus vadovų atlyginimus – lyderiai jau kiti

Written by Redakcija · 3 min read

15min publikacija apie tai, kad dalies valstybės valdomų įmonių (VVĮ) vadovų atlyginimai yra laikomi paslaptyje, padarė pokyčius. Daugumos vadovų algų dydžiai jau yra vieši, tačiau tai iš esmės pakeitė daugiausia uždirbančių TOP 10. Viršūnėje įsitaisė gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ vadovas Saulius Bilys beveik su 10 tūkstančių eurų mėnesine alga. 

Praėjus beveik dviem mėnesiams buvo išviešinti daugiau nei dešimties VVĮ vadovų atlyginimai. Paviešinti atlyginimai į didžiausių atlyginimų viršūnes iškėlė naujus lyderius.Didžiausia alga – dujininkui

Trys didžiausi atlyginimai – Energetikos ministerijos valdomos „EPSO-G“ grupės įmonėse, įskaitant ir pačią grupę.

Pirmoje vietoje atsidūrė Saulius Bilys, gamtinių dujų perdavimo vamzdynų operatorės „Amber Grid“ generalinis direktorius – jo atlyginimas siekia 9639 eurus. Anksčiau įmonė vadovo atlyginimo neskelbė.

„Aš dabar atostogauju“, – S.Bilys savo atlyginimo 15min nekomentavo ir pridūrė, kad atlyginimą jam nustato bendrovės valdyba.

Tačiau „Amber Grid“ valdybos, kuri ir nustato vadovo atlygį, pirmininkas Nemunas Biknius paaiškino, kad „atlygis atspindi atsakomybės lygį, kompetenciją, patirtį, rinkos praktiką, Lietuvos atlyginimų rinkos tyrimo duomenis bei asmeniškai iškeltus tikslus“.

Jis patikino, kad vadovo S.Bilio atlyginimas netgi yra kiek žemesnis už rinkos vidurkį, mokamą tokio lygmens vadovams Lietuvoje, ir dar žemesnis lyginant su kaimyninėmis valstybėmis.

„S.Bilys gamtinių dujų sektoriuje dirba nuo 2004 m., kuravo strateginius bendrovės klausimus bei buvo atsakingas už sklandžią gamtinių dujų pertvarką Lietuvoje atskiriant perdavimo veiklą. Nuo 2013 m. vadovauja „Amber Grid“ komandai. Per tuos metus pasiekta itin daug vystant bendrą Baltijos regiono gamtinių dujų rinką, mūsų patirtimi vadovaujasi patyrusios ir svarbios ES dujų kompanijos. Tokio lygio vadovų kaip Saulius Bilys Lietuvos energetikos sektoriuje yra nedaug, o jo darbo rezultatai puikūs“, – aiškina N.Biknius.

S.Bilio karjera sėkmingai klostėsi tiek tada, kai „Lietuvos dujose“ šeimininkavo „Gazprom“, tiek dabar. Kai mūsų šalis už „Gazprom“ dujas mokėjo didžiausią kainą Europoje, S.Bilys buvo „Lietuvos dujų“ Strateginio vystymo skyriaus viršininkas. Pasitraukus Rusijos koncernui ir išskaidžius „Lietuvos dujas“, S.Bilys paskirtas „Amber Grid“ vadovu, iš esmės atsakingu už dujotiekio vamzdyno kontrolę.

Neprilygsta nei prezidentė, nei premjeras

Antroje vietoje – elektros perdavimo linijų operatorės „Litgrid“ vadovo Daivio Virbicko atlyginimas, siekiantis 9309 eurus per mėnesį, o trečioje – pačios EPSO-G grupės vadovo Rolando Zuko atlyginimas (7619 eurai).

Palyginimui, paties energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno atlyginimas tesiekia trečdalį S.Bilio atlyginimo – 3292 eurai per mėnesį. Prezidentė Dalia Grybauskaitė per mėnesį uždirba 7178 eurus, o premjeras Saulius Skvernelis – 4175 eurus per mėnesį.

„Lietuvos energijos“ grupės vadovas Dalius Misiūnas, uždirbantis 7055 eurus per mėnesį, sąraše liko ketvirtas.

Po jo rikiuojasi Energijos skirstymo operatoriaus (ESO) vadovė Dalia Andrulionienė (6679 eurai per mėnesį). Tiesa, papildomai ji gavo 8688 eurų išmoką kaip ESO valdybos narė, tad per pirmąjį pusmetį jos bendras darbo užmokestis sudarytų 8115 eurų per mėnesį. Bet ESO paaiškino, kad pirmąjį pusmetį įskaičiuota kintama metų dalis už visus metus, todėl vidutinis mėnesinis atlyginimas būtų mažesnis.

Vienodai uždirba „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška ir Ignalinos atominės elektrinės vadovas Darius Janulevičius – po 6401 Eur.

Paviešino dar ne visi

Didžiosios energetikos grupės po 15min publikacijos susitvarkė valdomų bendrovių vadovų atlyginimų duomenis internetinėse svetainėse.

Šiuo metu visos „Lietuvos energijos“ įmonės atskleidžia vadovų atlygius, tuo tarpu liepą dar buvo septynios grupės įmonės, kuriose atlyginimų viešai rasti nebuvo galima.

EPSO-G grupėje paviešino „Litgrid“ ir „Amber Grid“ vadovų atlyginimus, tačiau dar vienos grupės įmonės – „Tetas“ – vadovo Edvardo Tarasevičiaus atlyginimas išlieka nepaskelbtas.

„Šiemet buvo patvirtina paties atlygio politika, kuri galioja visoms grupės įmonėms, suformuoti principai, skyrimas ir panašiai. Ir pagal tuos principus atitinkamai mes atlyginimus viešiname“, – teigia EPSO-G komunikacijos vadovas Andrius Vilkancas.

Jis tikina, kad netrukus bus paviešinti ir „Teto“ atlyginimai – grupė dar nesuspėjo visų duomenų sutvarkyti.

Lietuvos radijo ir televizijos centras, anksčiau skelbęs tik 23 vadovų atlyginimų vidurkį, paviešino, kad generalinis direktorius Remigijus Šeris uždirba 5380 eurų per mėnesį.

Naujojo „Klaipėdos naftos“ generalinio direktoriaus Mindaugo Jusiaus atlyginimas iki šiol nėra paskelbtas, tačiau bendrovės Komunikacijos skyriaus vadovė Indrė Milinienė 15min patikino, kad netrukus ir jo atlyginimas bus viešas – dėl to jau sprendžiama valdyboje.

Publikacija privertė pasitempti ir pavojingų atliekų tvarkytoją „Toksiką“, kuri iki tol jokių duomenų nebuvo atnaujinusi nuo 2013 metų – atlyginimai ir finansinės ataskaitos paviešinti, tiesa, vadovo atlygis „slepiasi“ po trijų vadovaujančiųjų darbuotojų atlyginimų vidurkiu, kuris siekia 2792 eurus.

Po dviejų asmenų vidurkiu slepiasi ir Investicijų ir verslo garantijos (Invega) vadovo Audriaus Zabotkos atlyginimas (4293 eurai), taip pat Indėlių ir investicijų draudimo vadovės Aurelijos Mažintienės atlyginimas (3932 eurai).

Tačiau liko aibė nedidelių valstybinių įmonių, kur vadovų atlyginimai iki šiol nėra aiškūs: Giraitės ginkluotės gamykla, Statybos produkcijos sertifikavimo centras, Informacinio verslo paslaugų įmonė, Kauno Petrašiūnų darbo rinkos mokymo centras ir kitos smulkesnės įmonės.