Tėvynė mūsų

Po žvaigždžių skliautu bus pristatyta knyga apie senovės lietuvių Zodiaką

Written by admin · 2 min read


Skorpiono Zodiako ženklą atitinka Elnių vaizdinys. Nuotr. Jono Vaiškūno 

Lapkričio 29 dieną, ketvirtadienį, 18 val. Vilniaus Planetariume (Konstitucijos pr. 12a) žinomas etnokosmologas Jonas Vaiškūnas pristatys neseniai išleistą savo knygą „Skaitant dangaus ženklus: lietuviško Zodiako pėdsakais“ (Leidykla „Dominicus Lituanus“, Vilnius, 2012). Renginyje dalyvaus knygos iliustratorė dailininkė Martyna Kašinskaitė, astrologas Naglis Šulija ir leidyklos „Dominicus Lituanus“ direktorė Ramunė Landsbergienė, grupės „Ūtara“ sutartinių giedotojos.

Leidyklos „Dominicus Lituanus“ išleistoje knygoje paprastai ir suprantamai, bet nenusižengiant moksliniams tyrimo metodams pasakojama, kaip daugelį metų, žingsnis po žingsnio, kruopščiai renkant ir tyrinėjant išlikusius istorinius šaltinius, etnografinius ir tautosakinius duomenis, pavyko užčiuopti lietuviško Zodiako pėdsakus. Knygoje autorius atskleidžia, kad tyrinėjant tautosaką neįtikėtino atsitiktinumo ir palankaus likimo dėka, Gardino bažnyčios rūsyje išlikęs unikalus medinis pagoniškas apeiginis kaušas su dvylika išdegintų originalių ženklų neabejotinai patvirtino iki tol dar tik teorines Zodiako rekonstrukcijų išvadas.
 
„Kai į mano rankas papuolė nuotraukos su degintine technika atliktais senoviniais XVI a. priskiriamais ženklais, pavaizduotais ant apeiginio kaušo iš Gardino (Baltarusija), buvau apimtas neapsakomos ekstazės – aš savo akimis pamačiau ant šio kaušo pavaizduotus ženklus, kuriuos iki tol tik teorinių prielaidų ir rekonstrukcijų būdu nedrąsiai spėjau kadai buvus! Šis nepaprastas daiktinis įrodymas leido nustatyti ir kitus likusius lietuviško Zodiako ženklus, apie kuriuos dar tuomet žinių neturėjau“, – prisimena knygos autorius.
 
J. Vaiškūnas sako, kad prieš 25 metus pradėjęs senovės lietuvių žinių apie žvaigždėtą dangų tyrimus, jis nė nesvajojo, kad kada nors gali pavykti bent iš dalies atkurti lietuvišką Zodiaką, jei tik toks buvo. Juk buvo aišku, kad Zodiakas, kaip astronominių žinių sistema, galėjo būti žinomas tik ano meto išsimokslinusiam aukštesniam visuomenės sluoksniui, tačiau sunaikintas senosios religijos dvasininkų luomas savo puoselėtas žinias bei patirtį turėjo nusinešti nebūtin.
 
Tad tikru stebuklu galima laikyti išlikusį pagonišką apeiginį kaušą, kurio paviršius po spalvotais dažais nutapytais krikščioniškais šventųjų paveikslais slėpė 12 paslaptingų senovinių išdegintų ženklų.
 
Sugretinęs kruopščius etnografinius bei tautosakinius tyrimų duomenis bei ant kaušo rastus piešinius, J. Vaiškūnas atskleidė šių ženklų zodiakinę prasmę. Šis savitas Zodiakas, pasak etnokosmologo, galėjo susiformuoti Viduržemio jūros ir vietinės baltiškos tradicijos sandūroje. Tyrinėtojas mano, kad viduržemio tautų – graikų, romėnų – kultūrose naudojama Zodiako sistema, patekusi į savitos vietinės baltiškos kultūros terpę, pagonybės laikais galėjo būti perimta ir pritaikyta prie vietinių papročių ir mitinių vaizdinių.
 
„Toks pritaikymas rodytų buvus gana stiprią vietinę dangaus šviesulių stebėjimo praktiką ir su jais susijusią savitą mitologiją. Nes jei Zodiakas būtų buvęs perimtas neturint savų nusistovėjusių žinių apie dangaus šviesulius, nebūtų buvę ir reikalo dalį ženklų keisti pagal savo poreikius“, – teigia atradimo autorius.
 
Etnokosmologo, muziejininko ir liaudies meno simbolikos bei senųjų astronomijos žinių tyrinėtojo J. Vaiškūno darbai yra žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Jis paskelbė per 40 mokslinių darbų ir apie pusę tūkstančio mokslo populiarinimo straipsnių etnoastronomijos ir etninės kultūros tema. Lietuviškojo Zodiako tyrimo darbai buvo gerai įvertinti jau 2000 metais pasaulinėje archeoastronomijos konferencijoje Ispanijoje, o taip pat 2007 metais J. Vaiškūno pastangomis surengtoje pirmoje pasaulinėje archeosatronomų konferencijoje Lietuvoje, Klaipėdos universitete. 

Vytauto V. Landsbergio ir Ramunės Landsbergienės įkurta leidykla „Dominicus Lituanus“, kuri specializuojasi vaikų ir paauglių literatūros bei pasakų leidybos srityje, ryžosi išleisti šią nepaprastą knygą, tikėdamasi, kad joje daug įdomaus atras senosios lietuvių dvasinės tradicijos gerbėjai ir visi tie, kuriuos vilioja slaptingi dangaus šviesuliai, kasnakt įsižiebiantys mums, kaip ir prieš daugelį tūkstančių metų tolimiems mūsų protėviams.
 
Knyga „Skaitant dangaus ženklus: Lietuviško Zodiako pėdsakais“ taip pat bus pristatyta gruodžio 5 dieną, trečiadienį, 17 val. kavinėje „Zodiakas“ (Molėtų r., kelio Vilnius-Utena 72-as kilometras prie posūkio į Molėtų Observatoriją). Dalyvaus knygos autorius, Molėtų krašto muziejaus direktorė Viktorija Kazlienė ir Molėtų Viešosios bibliotekos direktorė Virginija Reišienė. 

Gruodžio 7 dieną, penktadienį, 12 val. šios knygos pristatymas taip pat vyks ir Lietuvos Edukologijos universitete. 

Knygą ketinama taip pat pristatyti Kaune, Panevėžyje ir Šiauliuose.

ekspertai.eu