Tėvynė mūsų

Užkarda kontrabandai – kova su vėjo malūnais

Written by admin · 1 min read

Vyną ir degtinę Lietuvoje gamina dešimtys fabrikėlių, alaus – apie šimtas. Aišku, stambesnių yra mažiau. Kažkodėl cigarečių fabrikų turime tik vieną – „Philip Morris“. Klaipėdoje ir Kaune, kur buvo tokie fabrikėliai, dabar šeimininkauja kažkokie „menininkų inkubatoriai“ ar kažkas panašaus. 

Įdomu, ką veikia ta „konkurencijos tarnyba“, kuri turėtų kovoti su monopolijomis. Įspūdis toks, kad „Philip Morris“ labai jau panaši į „Gazpromą“.

Pagaminti cigaretes daug lėšų nereikia. Pakeliui (20 vienetų) sunaudojama tabako gal už 30 centų, kartonas pakeliui kainuoja gal 20 centų. Ir tai – visos sąnaudos. Pelnas skaičiuojamas milijonais litų. Valstybė uždirba dar daugiau. Bendrovė „Philip Morris“ turi monopolį Baltarusijoje, Rusijoje, Vidurinėje Azijoje, nekalbant apie Europos Sąjungą. Absoliutus monopolis. Gamybos kaina visur vienoda, tabakas, matyt, irgi vienodas, tik kvepalų pridedama. Jei akcizas, pavyzdžiui, Baltarusijoje mažas, tai kontrabanda sienų nepripažįsta. Baltarusijoje firma didina gamybos apimtis ir trina rankas.

Išeitis tik viena: reikia vėl atkurti tabako fabrikėlius, ir kuo daugiau. Tuo labiau, kad nelegaliai gaminti cigaretes jau bandyta. Pakelis tokios „Primos“ su visais akcizais kainuotų apie porą litų, o pridėjus filtrą, prisidėtų dar litas. Ir baigtųsi ta kontrabanda. Galima numanyti, kad kontrabandos keliai tuomet eitų iš Lietuvos.

Erzina mane „Philip Morris“ žaidimas su cigarečių pavadinimais ir pakelių spalvomis. Pavyzdžiui, „Malboro“ yra net kokių penkių rūšių, kitų – net po septynias. Gal skiriasi filtrai, o tabakas, kiek patyriau, beveik vienodas, tik kvapo galbūt papurkšta kitokio. 

Pats, pavyzdžiui, prie turgelio perku bet ką ir nejaučiu skirtumo, ar tai „Minsk“, ar kitokios cigaretės. Ir visiškai pateisinu kontrabandą, nes mano pensija – 600 litų, už butą moku 200 litų, bilietas transportui – dar 50 litų. Jei mokėčiau už pakelį 7 litus, reiktų 210 litų, maistui liktų 140 litų. Pirkdamas cigaretes po tris su puse lito, sutaupau 100 litų. Tai – jau nemažai, maistui lieka 240 litų. Štai ir visa išgyvenimo technologija.

Mano dėdė kaime augino tabaką, nes pats rūkė. Turėjo visą tabako plantaciją, todėl tabaku aprūpindavo ir kaimynus. Jį ir atitinkamai paruošdavo: plaudavo, džiovindavo, pjaustydavo. Mes, mažyliai, taip pat pabandydavom užsirūkyti, kol kartą vos nepadegėm pirkios.

Lietuvoje tabaką galima auginti, įranga cigaretėms gaminti nebrangi, gamybos technologija per šimtą metų praktiškai nepasikeitė, todėl cigaretes, paprastas ir pigias, turim gaminti patys, o ne dairytis į monopolinį gigantą „Philip Morris“.

Kova su kontrabanda gali būti tik tokia – paprasta ir aiški.

Kitas klausimas: kam kontrabanda naudinga? O gal iš tos kontrabandos gyvena visos jėgos struktūros, muitinė, Ūkio ministerija? Kalbama, kad cigaretės gabenamos net traukiniais, nes automobiliais Lietuvos poreikių nepatenkinsi. Panašu, kad iš kontrabandos minta didžiulė biurokratų armija. Kas pajudins tą visagalę mafiją?!

Kai Seimo nariai siūlo dar didinti baudas už kontrabandą ir bausti net pirkėjus, man tokia kova kelia nenumaldomą juoką. Sėkmės, Seimo juokdariai!

ekspertai.eu

Up Next: Matrica