Tėvynė mūsų

Žurnalistų sekimo skandalo „herojus“ karjerą ir toliau tęs Šiauliuose

Written by admin · 1 min read

Kuolys: Teisėjų taryba pateisina antikonstitucinį elgesį

Šią savaitę prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsižvelgdama į Teisėjų tarybos rekomendaciją, pasirašė dekretą dėl žurnalistų sekimo skandale pagarsėjusio Šiaulių apygardos teisėjo Boleslovo Kalainio skyrimo to paties teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininku. Ne kartą apie teisėjų rotaciją kalbėjęs Teisėjų tarybos pirmininkas Gintaras Kryževičius teigė nieko blogo nematantis, kad nuo 2001 m. Šiaulių apygardos teisme dirbantis B. Kalainis karjerą ir toliau tęs ten pat. Tuo metu Teisėjų tarybos sprendimu besistebintis visuomenininkas Darius Kuolys tikino, kad sistema nepasikeitė, o tam tikri teisėjai iki šiol gali būti ramūs dėl savo ateities, mat turi Valstybės saugumo departamento (VSD) užnugarį.

 

Šių metų vasario 6 d. prezidentė D. Grybauskaitė, pasibaigus eilinei kadencijai, iš Šiaulių apygardos teismo pirmininko pareigų atleido skandalingą šio teismo teisėją B. Kalainį. Šiaulių apygardos teismo pirmininku jis buvo dar nuo 2001 metų, o iki to nuo 1995 metų – Šiaulių miesto apylinkės teismo pirmininku. Po rugpjūčio 29 d. šalies vadovės pasirašyto dekreto skandalingai pagarsėjęs teisėjas B. Kalainis karjerą tęs Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko poste.

Leido sekti žurnalistus, politikus

2009 m. kilo skandalas, kai keli žurnalistai, VSD priskirti vadinamųjų Vanagų grupei, ir visuomenininkas Darius Kuolys pareiškė, kad slapta klausomasi jų pokalbių telefonu.

SKANDALINGAI PAGARSĖJUSIO TEISĖJO KARJEROS GARANTAS – VSD

SLAPTAS NEĮTINKANČIŲJŲ SISTEMAI SEKIMAS: GAL ŠIE „HEROJAI“ LEIDO KLAUSYTIS IR JŪSŲ POKALBIŲ?

TEISĖJŲ TARYBA: KALAINIS TURĖTŲ DALYVAUTI ŽURNALISTŲ SEKIMĄ TIRIANČIOS KOMISIJOS POSĖDYJE

Praėjusios kadencijos Seimo Operatyvinės veiklos parlamentinės kontrolės komisija, veikdama pagal tuometės Seimo pirmininkės Irenos Degutienės pavedimą, tyrė ir nustatė, kad tas pats B. Kalainis pagal VSD prašymus sankcionavo žinomų žurnalistų, žmogaus teisių gynėjų ir politikų, kurie ragino iki galo ištirti mįslingai Baltarusijoje žuvusio saugumo pulkininko Vytauto Pociūno mirtį ir VSD aukščiausių pareigūnų ryšius su Rusijos „Gazprom“, pasiklausymus.

Po apklausos Seimo komisijoje B. Kalainis viešai pripažino, kad, nepaisant Konstitucijos įpareigojimo, neskaito teikimų slapta klausytis pokalbių telefonu ar taikyti kitas slapto sekimo priemones, kuriuos jam pateikia VSD.

Kaip numato įstatymai, paprastai slaptas sekimo priemones sankcionuoti turi teisę apygardos teismų arba Baudžiamųjų bylų skyrių pirmininkai. Tai reiškia, kad B. Kalainis, tapęs teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininku, galės ir toliau pagal specialiųjų tarnybų prašymus išdavinėti leidimus slapta sekti Lietuvos gyventojus.

Problemos nemato

Naujienų portalo Alfa.lt kalbintas Teisėjų tarybos vadovas, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Gintaras Kryževičius patikino, kad už tai, jog prezidentei būtų patariama B. Kalainį skirti Šiaulių apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininku, Teisėjų taryba pasisakė vieningai.

„Įstatymas nedraudžia, kliūčių formalių jokių nėra, tai kodėl gi jis (B. Kalainis – Alfa.lt) negali dirbti? Viskas priklauso nuo to, kas pretenduoja, kad gali pretenduoti ir ar tinkamas kandidatas į tam tikras pozicijas. Mes vieningai balsavome ir nematėme jokios problemos tame”, – sakė G. Kryževičius, paklaustas, ar, svarstant B. Kalainio karjeros klausimą, buvo atsižvelgta į teisėjų rotacijos principą.

Beje, pats B. Kalainis yra Teisėjų tarybos narys.