Aktualijos

Darius Kuolys žurnalistams: laikas ne tik atpasakoti, bet ir ištirti, bent pasiaiškinti, iš kur tas kai kurių jūsų entuziazmas žlugdant likimus

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Darius Kuolys žurnalistams: laikas ne tik atpasakoti, bet ir ištirti, bent pasiaiškinti, iš kur tas kai kurių jūsų entuziazmas žlugdant likimus

Vakar portale DELFI Rimvydas Valatka, pasirėmęs suomių žurnalistės Jessikkos Aro knyga „Putino troliai“, priminė tragišką mūsų diplomato Renato Juškos (1972–2019) istoriją („Rimvydas Valatka. KGB bagažinės ir diplomato R.Juškos paaukojimas Putino troliams“).

Pasak Jessikkos Aro, Rusijos ir Baltarusijos žvalgybų „troliai“ paskelbė sukompiliuotus lietuvių diplomatų pokalbius ir, pasitelkę Lietuvos pareigūnus – užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių, prezidentę Dalią Grybauskaitę, jų rankomis 2013-aisiais susidorojo su mūsų ambasadoriumi Vengrijoje Renatu Juška. Atšauktas iš ambasadorių, išmestas iš diplomatinės tarnybos, istorikas Renatas Juška nepajėgė įveikti depresijos ir 2019-aisiais nusižudė.

Rimvydas Valatka pabrėžia, kad persekiojant Renatą Jušką Putino „troliams“ entuziastingai talkino ir Lietuvos žiniasklaida. Iš tiesų, verta mūsų atminimo, atidaus dėmesio ir išsamių papildomų tyrimų istorija.

Vis dėlto lieka neiškeltas kertinis klausimas: kodėl Lietuvos žurnalistai mums tik perpasakoja kolegės suomės paskelbtą žurnalistinį tyrimą? Kur per Dalios Grybauskaitės dešimtmetį pradingo pačių lietuvių savarankiški žurnalistiniai tyrimai? Būtent žurnalistiniai tyrimai, o ne VSD sukurptų pažymų atpasakojimai.

Labai gerai, kad Rimvydas Valatka mums primena aukščiausių Lietuvos pareigūnų sužlugdytą Renato Juškos likimą. Blogai, kad vis pristinga laiko ir dėmesio kitiems savųjų naikintiems – žuvusiam pulkininkui Vytautui Pociūnui (1957–2006), iš FNTT vadovų atleistiems generolui Vitalijui Gailiui ir majorui Vytautui Giržadui.

Pulkininką Vytautą Pociūną po mirties šmeižė ir niekino ne tik tuo metu Rimvydo Valatkos redaguoto „Lietuvos ryto“, bet ir kitų laikraščių, portalų, televizijų žurnalistai. Gal jau būtų galima sužinoti, kodėl taip elgtasi?

FNTT vadovus Vitalijų Gailių ir Vytautą Giržadą viešai šmeižė ne tik tuometinė prezidentė, bet ir nemaža dalis žurnalistų. Ar ne laikas pasiaiškinti, kodėl?

Nekeldami šių klausimų ir į juos sąžiningai neatsakę, taip ir nebūsime tikri, ar Renato Juškos, Vytauto Pociūno likimai neištiks šiandien dirbančių Lietuvos diplomatų, saugumo ir teisėtvarkos pareigūnų… 

Renato Juškos nuotrauka – iš 15min, Vytauto Pociūno – iš asmeninio archyvo.