Aktualijos

Ramūnas Alaunis. Karo Ukrainoje Operatyvinė Informacija

Written by Redakcija · 4 min read

Kovo 5. Devintoji karo diena.9-oji karo Rytų Europoje diena parodė, kad pasaulis pasikeitė visiškai ir negrįžtamai. Rusijos karinės operacijos devynios dienos buvusios TSRS respublikos teritorijoje, kurią 1919 m. įkūrė Vladimiras Leninas, sunaikino mažiausiai aštuonerius pasaulinio elito aštuonerių metų siekius, todėl buvo sukurta alternatyvi tikrovė kuri visuomenę paverčia vergais ir šeimininkais.
Kovo 4 d. Ukrainos fronto linijose įvyko nemažai reikšmingų įvykių, tačiau du svarbiausi įvykiai liko mūšio pranešimų šešėlyje.

Pirma, Ukrainos gyventojai pradėjo suvokti skirtumą tarp Zelenskio provakarietiško režimo šalininkų ir Rusijos Putino požiūrio, taigi ir tikrojo elgesio. Antra, tapo aišku, kad didžioji dauguma Ukrainos karinės ir civilinės vadovybės tarnavo savo, o ne Ukrainos žmonių labui. Tik jų socialinės žiniasklaidos puslapiai buvo pasirengę mirti už tėvynę.
Prezidentas Zelenskis išvyko iš Ukrainos ir yra Lenkijoje, JAV ambasadoje, Lvove arba apsvaigęs nuo vaistų. Tiksli vieta lieka neaiški. Dešimtys tūkstančių Ukrainos piliečių išvyksta į Moldovą. Moldovos pasienio rajonų gyventojai nustebę pastebi, kad dauguma Ukrainos ir Moldovos sieną kertančių automobilių yra brangūs, neįperkami vidutinės Moldovos šeimos biudžetui. Beveik visi šie automobiliai važiuojant siena buvo tušti, o Moldavai į pasienį atvyko savo automobiliais, kad padėtų vyresnio amžiaus žmonėms ir moterims patekti į miestus. Bent pusė pabėgėlių į Lenkiją yra šauktinio amžiaus jaunuoliai.
Tai jau sukėlė vietos Lenkijos gyventojų pykčio bangą. Lenkija ne vienerius metus sprendžia masinės Ukrainos darbo jėgos migracijos reiškinį. Anksčiau Lenkų visuomenėje jau buvo reiškinių, panašių į tuos, kurie vyko XX amžiaus viduryje: „ukrainiečių neįdarbiname“, „kavinės neaptarnauja lankytojų su šunimis ir ukrainiečiais“ ir pan.
Tiesa, tai buvo pavieniai, o ne dažni atvejai, užregistruoti Europos žmogaus teisių aktyvistų. Dabar į Lenkiją vienu metu atvyksta ne trys tūkstančiai kurdų, o daugiau nei šimtas tūkstančių Ukrainiečių.
Čekija savo ruožtu įvedė nepaprastąją padėtį atvykusiems Ukrainos piliečiams, iš vienos pusės, ir valstybės tarnautojams bei savanoriams iš kitos pusės. Akivaizdu, kad šios dvi grupės turi skirtingas teises. Čekijos piliečiams nepaprastoji padėtis įtakos neturi.
Kartu Rusijos pajėgų elgesys Ukrainoje patvirtina prieš porą dienų išsakytas prielaidas, kad Rusijos vadovybė pakeitė taktiką. Tai taikoma tiek mūšio lauko, tiek informacinio karo taktikai.
Rusijos daliniai atsisakė puolimo taktikos ir bandymų padaryti gilius proveržius naudojant lengvą karinę jėgą. Masiškai dislokuojami žvalgybiniai dronai. Rusijos kariuomenės artilerijos ugnies į Ukrainos Ginkluotųjų Pajėgų (UGP) pozicijas laikas, dažnis ir tikslumas gerokai pailgėjo. Rusijos vadovybė sustiprino užnugarį, organizavo kovinę tiekimo vilkstinių palydą. Rusijos aviacijos buvimas Ukrainos padangėje žymiai išaugo, o prieš taktinius taikinius buvo panaudoti didelio tikslumo ginklai.
Asimetriško atsako į provokacijas ir veiksmus, galinčius pakenkti Rusijos karių gyvybei, sveikatai ir ekipuotei, taisyklė pradėta taikyti civiliams ir civiliais drabužiais vilkintiems žmonėms. Bendras šių veiksmų poveikis smarkiai sumažino Rusijos kariuomenės aukų skaičių.
Informacinėje sferoje Rusijos gynybos ministerija, matyt, stebėjo ir analizavo pagrindines informacijos ir psichologinės įtakos Ukrainos ir Rusijos gyventojams sritis.
Rusijos propaganda pradėjo teikti daugybę gero elgesio su karo belaisviais kurie sudėjo ginklus ir pasidavė, net iš nacionalistinių batalionų, pavyzdžių. Tai vaidina didžiulį vaidmenį Ukrainos Ginkluotųjų Pajėgų vykdomų Rusų karo belaisvių kankinimo ir žudymo vaizdo įrašų fone.
Galima matyti vaizdo įrašų, kaip Rusijos kariai belaisviai draugiškai kalbasi su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariais, dalinasi informacija apie padėtį fronte ir bendra karine patirtimi. padėtimi fronte ir džiaugiasi, kad nepapuolė nacistiniams “Azovo” bataliono kariams.
Rusijos propaganda pradėjo teikti daugybę gero elgesio su kaliniais, net iš nacionalistinių batalionų, pavyzdžių. Tai vaidina didžiulį vaidmenį UGP vykdomų Rusų belaisvių kankinimo ir žudymo vaizdo įrašų fone.
Buvo pradėta kampanija, skirta šlovinti Rusų karius, pasiekusius puikių rezultatų mūšio lauke ir talkinusiems vietos gyventojams.
Prasidėjo humanitarinės pagalbos pristatymas ir skirstymas. RF ginkluotųjų pajėgų okupuotame Chersono regione buvo paskelbtas visi6kas atleidimas nuo mokesčių, kol padėtis stabilizuosis, taip pat neatlygintina pagalba sėjos sezonui ir aprūpinimas maistu bei būtiniausiais reikmenimis visiems vietos gyventojams, kuriems jos reikia, nepaisant jų politinių pažiūrų.
Visa tai visiškai prieštarauja oficialaus Kijevo veiksmams žiniasklaidos erdvėje, kuri ir toliau ragina civilius mesti Molotovo kokteilius į Rusijos karinę įrangą ir statyti barikadas iš „biuro kėdžių“.
2022 m. kovo 4–5 d. UGP centrinė vadovybė rytų ir pietryčių fronto linijoms buvo prarasta. Be to, daugiau nei pusėje Ukrainos regionų nėra valstybinės valdžios hierarchijos. Grynųjų pinigų pristatymas socialinėms išmokoms ir atlyginimams yra apsunkintas arba užblokuotas. Regionuose klesti nusikaltėlių gaujos ir plėšikų grupės. Teisėsaugos institucijos praranda gebėjimą atlikti savo funkcijas.
Buvo atveju, kai Ukrainos nacionalistai žudė civilius bandančius automobiliais pabėgti iš Mariupolio.
Lugansko Liaudies Respublikos grupuotė rytų kryptimi užėmė Šandrigolovo, Aleksandrovkos, Derilovo, Srednee ir Lozovoye gyvenvietes buvusias Kijevo kontroleje. Lugansko kariniai daliniai ir toliau aprėpia didžiausią UGP grupę iš šiaurės netoli Rubežnoje-Severodonetsko-Lisičansko aglomeracijos, kerta šią grupę tarp IzyIum vakaruose ir Limanovo rytuose, taip pat pasiekia Slavianską.
Charkovo kryptimi į pietryčius nuo Charkovo (Balakleija, Izium) veikia Rusijos ginkluotųjų pajėgų grupuotė. Yra pranešimų apie Rusijos dalinių veiklą artimiausiose Balaklėjos apylinkėse. Tuo pat metu dar anksti kalbėti apie Lugansko padalinių ryšį su besiveržiančia Rusijos kariuomene per artimiausias tris dienas. Maršrutai Izium-Slaviansk, taip pat koridoriai iš Balakleija į pietus greičiausiai nebus nutraukti kovo 5-6 dienomis.
Ukrainos ulra-nacionalistinio Dešiniojo Sektoriaus bazė įsikūrusi Berdjansko gyvenvietėje, Mariupolyje. Nacionalistai gamino 60 mm minas, draudžiamas Minsko susitarimais, taip pat savadarbes bombas dronams.
Savo ruožtu Donecko ginkluotosios pajėgos perėmė Rozovkos, Trudžhenkos, Znamenovkos ir Puzatoe gyvenvietes. Mūšiai tęsiasi Mariupolio pakraštyje. Nėra ryžtingo miesto šturmo. Donecko šturmo daliniai veikia Mariupolio miesto pakraštyje, veržiasi pietų-pietvakarių kryptimi. Vyksta sunkūs mūšiai nusinešantys aukas iš abiejų pusių. Ukrainos Mariupolio garnizonas pasiryžęs padaryti maksimalius nuostolius besiveržiantiems Donecko ir Rusijos daliniams.
Taip pat tęsiamas Volnovachos valymas. Kai kurie gyvenvietės rajonai iš dalies lieka UGP kontroliuojami. Kovo 4 dieną buvo paskelbta filmuota medžiaga, kaip netoli Volnovachos numuštas Rusiškas lėktuvas Su-25SM3.
Ukrainos Zaporožės srityje Rusijos ginkluotosios pajėgos veržiasi plačiu frontu, besitęsiančiu 120-150 km. Kovo 4-osios popietę pasigirdo pranešimų, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos užėmė strateginį Polohy kaimą. Apskritai, kovo 5 d. ryte pažengę į priekį Rusijos kariniai daliniai šioje fronto dalyje laukia antrojo karių ešelono lemiamam puolimui šiaurėje ir pietryčiuose.
Rusijos aviacija iCharkove sunaikino karinius ginklų sandėlius.
Į vakarus, Nikolajevo srityje, Rusų kariuomenės daliniai nepasistūmėjo, taip pat nebuvo vykdoma karių išsilaipinimo operacija prie Odesos. Rusijos vadovybė nesiekia patekti į didžiuosius miestus, siekdama pirmiausiai nutraukti ryšius. Nikolajevo srityje Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadovybė sunaikino svarbiausius tiltus per Pietų Būgos upę.
Irpene Ukrainos ginkluotųjų pajėgų kariai apsistojo naujai pastatytame bet dar neįrengtame 12 aukštų daugiabučiamename. name. Tad Rusijos pajėgos iš sunkiųjų gnklų apšaudė daugiabutį namą.
Kijevo pakraščiuose ir toliau vykdomi raketų, oro ir artilerijos smūgiai. Kaip ir dieną anksčiau, Rusų daliniai nesiekia patekti į miestą. Kijevo valymas iš vakarų ir pietvakarių tęsiasi.
Panašios operacijos atliekamos Charkove. Tuo pat metu kai kuriuos Charkovo pakraščius yra užėmusios Rusijos ginkluotosios pajėgos. Rusai siekia užtikrinti, kad civiliai gyventojai paliktų miestą.
Remiantis esama situacija, galima daryti prielaidą, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos per artimiausias 2 savaites neplanuoja pradėti Kijevo puolimo, tačiau artimiausiu metu turėtų įvykti Charkovo iš0valymas, greičiausiai, kai pasiseks UGP grupuotės netoli Lugansko srities panaikinimas arba dezorganizavimas.


Šiaurėje, šiaurės rytuose ir rytuose nuo Kijevo, įskaitant Černigovo ir Sumų regionus, didelės gyvenvietės tebėra Ukrainos kontroliuojamos besiveržiančių Rusijos pajėgų užnugaryje. Ukrainos pajėgos arba blokuojamos, arba stebimi Rusų.
Taigi Rusijos karinė vadovybė, praktiškai suvokusi atliekamų užduočių apimtį ir susidūrusi su įnirtingu Ukrainos ginkluotųjų pajėgų pasipriešinimu, veikia pagal turimas pajėgas ir priemones, siekdama kuo labiau sumažinti gyvosios jėgos nuostolius.