Aktualijos

Ramūnas Alaunis. Melas: JAV kariuomenė traukiasi iš Sirijos

Written by Redakcija · 4 min read

JAV kariuomenė traukiasi iš Sirijos – Turkijos pasienio į Sirijos gilumą, dalis į Irako – Sirijos pasienį. Tai reiškia, kad JAV kariuomenės daliniai Sirijoje tik persigrupuoja.

2019-10-09 JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pareiškimą apie platesnio masto JAV pajėgų išvedimą iš Sirijos, nes „Islamo valstybės“ kalifatas įveiktas. Prezidento Trumpo pareiškimas apie karių išvedimą buvo interpretuotas kaip JAV uždegta „žalią šviesą“ Turkijos karinei operacijai prieš Kurdų pajėgas šiaurės rytų Sirijoje. Tačiau iš Sirijos šiaurinio Kurdų kontroliuojamo regiono buvo buvo perkelti „du labai maži padaliniai“ į Sirijos gilumą.Kad JAV kariai bus išvesti iš Sirijos ir gražinti namo kaip 2018 gruodžio 19 skelbė JAV prezidentas Trumpas paneigė dabartinis JAV Gynybos sekretorius Mark’as Esper’is, kuris pareiškė, kad dalis karių perdislokuojami į Irako – Sirijos pasienį.

Kita dalis JAV karinio okupacinio kontingento lieka Sirijos JAV rytiniame Eufrato krante tam, kad tariamai „apsaugotų“ Sirijos naftos telkinius nuo „Islamo Valstybės“ teroristų. Apie tai 2019 Spalio 21 dieną JAV gynybos sekretorius Mark’as Esper’is pranešė žurnalistams Vašingtone. Sirijos Omaro naftos telkinių srityje liks apie 200 karių, kurias iš oro palaiko JAV karinės oro pajėgos.

JAV skelbiamas atsitraukimas iš Sirijos, tai tik taktinis manevras

JAV karių išvedimas iš Sirijos buvo lydimas žiniasklaidos sukelta isterija – JAV kariai traukiasi iš Sirijos ir išduoda Kurdus. JAV karių išvedimas, tiksliau atitraukimas nuo Sirijos – Turkijos sienos yra tik taktinis trumpalaikis manevras. Turkija išnaudojo šį JAV manevrą vienijant šalies opoziciją. Rusija pasinaudojo nubrėždama savo ribas Sirijoje.

Vakarų korporatyvinė žiniasklaida skelbė: ISIS teroristų sutuoktinės prašė Turkijos kariuomenės, kad ši bombarduotų Kurdus – Turkijos puolimas padėtų išsilaisvinti jų vyrams džihadistams įkalintiems Kurdų kalėjimuose.

JAV karių išvedimo strategija neatsitiktinai sutampa su taip vadinamos „Islamo Valstybės“ (ISIS) džihadistų išlaisvinimo operacija Kurdų kontroliuojamame Sirijos šiauriniame regione.

JAV „žalia šviesa“ Turkijos invazijai į Sirijos šiaurinį regioną, JAV karių „atsitraukimas“ ir to pasekoje tūkstančiai pabėgusių Islamo „Islamo Valstybės“ (ISIS) karo belaisvių yra nukreipti sužlugdyti artėjančius rinkimus Sirijoje renkant naują valdžią pagal naują Sirijos Konstituciją, sužlugdyti JAV – Rusijos bendradarbiavimą sprendžiant Sirijos klausimą.

JAV – Turkijos pagalba tūkstančiai ISIS džihadistų vaduojasi iš Sirijos (šiaurinio regiono) kalėjimų

Šie Vakarų korporatyvinės žiniasklaidos straipsniai yra skirti gąsdinti žmones JAV prezidento Trumpo paskelbta JAV karių išėjimo iš Sirijos strategija ir suversti kaltę Turkijai.

Žr. čia: https://www.cnbc.com/2019/10/14/isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-syria-amid-turkish-offensive.html

Žr. čia: https://www.cnbc.com/2019/10/14/isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-syria-amid-turkish-offensive.html

Žr. čia: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50029540

Žr. čia: https://www.cnas.org/press/in-the-news/hundreds-of-isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-northern-syria-amid-turkish-offensive

Žr. čia: https://www.businessinsider.com/trump-syria-withdrawal-isis-fighters-could-escape-2019-10 

Šie IS/ISIS džihadistai kaliniai panašūs į tuos laikomus JAV Gvantanamo kalėjime, kuriuos JAV CŽV ir Izraelio MOSSAD tarnybos apmoko savižudiškų teroro operacijų. Dalis šių išlaisvintų ISIS džihadistų kovotojų, labai tikėtina, vykdys teroro operacija Europoje ir Artimuosiuose Rytuose.

Ar JAV išduoda Kurdus?

Pirmiausia reikia pasakyti, kad JAV kariuomenė Sirijos Kurdų kontroliuojamoje teritorijoje yra neteisėta. Sirijos Kurdai buvo vaizduojami kaip išduoti savo JAV sąjungininkų, kurie palieka neteisėtai okupuotą Sirijos Kurdų šiaurinį regioną.

Tačiau reikėtų priminti, kad prieš JAV neteisėtą intervenciją į Siriją 2014 metų rugsėjo mėnesį Sirijos Kurdų Savisaugos Daliniai (YPG) turėjo sudarę nepuolimo sutartį su Sirijos vyriausybe,.kad galėtų kariauti prieš savo bendrą priešą Al-Nusra Frontą ir „Islamo Valstybę“. O dar prieš karą Sirijoje 2011 metais Sirijos prezidentas Bashar al-Assad’as suteikė pilietybę 300,000 Kurdų, kurie prieš tai neturėjo pilietybės.

Tačiau, kai Sirijos Kurdų Savisaugos Daliniai YPG pradėjo gauti karinę paramą iš JAV, Kurdai atsuko ginklus prieš Sirijos vyriausybę, kuri anksčiau saugojo Kurdus nuo ISIS teroristų. 2016 metais Sirijos Kurdai pradėjo puldinėti Sirijos Nacionalines Gynybos Pajėgas iš Sirijos šiaurinio Afrino regiono.2017 metų birželio – rugpjūčio mėnesį Kurdai leido JAV kariams numušti Sirijos karo lėktuvus, kurie kovojo prieš „Islamo Valstybės“ teroristus todėl, kad Sirijos Kurdai norėjo kuo daugiau užgrobti Sirijos žemių, kurios net istoriškai nepriklausė Kurdams. Kai 2018 metų pabaigoje JAV paskelbė apie karių išvedimą iš Sirijos, Sirijos Kurdų pajėgos pagrasino, kad paleis į laisvę nelaisvėje laikomus 3200 ISIS karo belaisvius, kurie privers Sirijos pajėgas atsitraukti nuo Sirijos Kurdų teritorijų.

2019 metų liepos mėnesį buvo atskleista, kad Sirijos Kurdų YPG Savisaugos Daliniai pardavinėja užgrobtą Sirijos naftą Sirijai priešiškai valstybei Izraeliui per JAV Izraelio verslininką Moti Kahana. 

Lietuvos Respublikos Krašto Apsaugos Ministerija siųs Lietuvos karius į Siriją JAV prašymu?

2019 Spalio 9 dieną Krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis uždarame Seimo valdybos posėdyje pristatė galimą Lietuvos karių siuntimą į Siriją. Lietuvos Gynimo taryba ir Lietuvos kariuomenės atstovai svarstė Jungtinių Valstijų prašymą atsiųsti karių į Siriją dalyvauti operacijoje „Įgimtas ryžtas“ prieš „Islamo valstybės“ grupuotę.

Lietuvos karių siuntimas JAV prašymu į Siriją ir Saudo Arabiją yra JAV/NATO pasiruošimo karui prieš Iraną plano dalis.

JAV pajėgos Sirijoje bus kiek įmanoma ilgai prisidengiant „kova su terorizmu“

2019 sausio 09 rašiau, (Prezidento D. Trampo paskelbtas JAV „karių išvedimas“ iš Sirijos reiškia JAV karinės koalicijos misijos Sirijoje pabaigą?, 2019.01.09 www.ekspertai.eu) kad neracionalu manyti, kad JAV atsisakė savo hegemoninių planų ir tikrai JAV „išeina“ iš Sirijos nepaliekant pavojingų planų, kurie vėl išplėstų karą Sirijoje. Tikrasis JAV pasitraukimas iš Sirijos neatitiktų dabartinių JAV pasaulinių ambicijų ir pavojingos pasaulinės politikos.JAV karinis dalyvavimas Sirijos kare visada buvo nukreiptas į valdžios pakeitimą Sirijoje ir Irane, kurio galutinis tikslas – neutralizuoti Izraelio priešininką Iraną, o Amerikai tai leistų priartėti prie Rusijos sienų.

JAV Valstijų sekretorius Mike Pompeo dar kartą patvirtino, kad JAV vienašališkai atnaujintomis sankcijomis ir toliau siekia savo tikslo – pakeisti režimą Irane. JAV skelbiamas „karių išvedimas“ iš Sirijos atvertų kelią vienašališkiems Izraelio antskrydžiams Sirijoje ir atvertų kelią neteisėtai Turkijos invazijai į Sirijos Kurdų kontroliuojamą teritoriją, o tai savo ruožtų vėl leistų JAV kariams sugrįžti arba jų net neišvesti, kad JAV kariai turėtų naują pretekstą ginti savo sąjungininką Izraelį ar Kurdus nuo Turkų.

Tad JAV pajėgos Sirijoje bus kiek įmanoma ilgai tiek prisidengiant „kova su terorizmu“ ar kova prieš „Sirijos režimą“ tariamai cheminiu ginklu nuodijantį savo žmones, ar „pagalba Kurdams“, kadangi JAV pasitraukimas iš Sirijos susilpnintų JAV įtaką Artimuosiuose Rytuose ir leistų įsigalėti Rusijai (Irano įtaka regione silpnėja, kadangi Rusija yra Izraelio sąjungininkas).

JAV prezidento viešai paskelbtas „karių išvedimas“ iš Sirijos scenarijus visiškai nereiškia JAV karinės koalicijos misijos Sirijoje pabaigos. JAV ir Turkija sieks išsaugoti kontrolę Sirijos Kurdų kontroliuojamame regione. JAV prezidento viešai paskelbtas „karių išvedimas“ atsižvelgiant į naujas sąlygas paprasčiausiai pakeis JAV vykdomą kinetinį karą į hibridinio karo formą Sirijoje, kuris toliau lems įvykius JAV – Izraelio naudai. Bet labiausiai tikėtina, kad JAV karių iš Sirijos, kurioje yra 18 JAV karinių bazių, neišves.

JAV nepaliks strateginėje padėtyje esančios Sirijos, turinčios priėjimą prie keturių jūrų – Viduržemio jūros, Kaspijos jūros, Juodosios jūros ir Persijos įlankos sujungiančių į vieną energetinį tinklą. Tikrasis pasitraukimas iš Sirijos karinio konflikto parodytų negrįžtamą JAV hegemonijos mažėjimą. Tai būtų dar vienas JAV pasaulinės imperijos nuosmukio ženklas.

Nuorodos:

 1. http://www.ekspertai.eu/jav-kariuomene-traukiasi-is-sirijos/
 2. http://www.ekspertai.eu/jav-kova-pries-terorizma-sirijoje-tik-priedanga/
 3. http://www.ekspertai.eu/prezidento-dtrampo-paskelbtas-javkariu-isvedimasis-sirijos-reiskia-jav-karines-koalicijos-misijos-sirijoje-pabaiga97457/
 4. https://www.cbsnews.com/news/us-troops-in-syria-to-iraq-mark-esper-says-today-some-may-remain-with-sdf-protect-oil-isis-2019-10-21/
 5. https://www.apnews.com/a66bf441fdfb43ca80d200dcbfb5d09d
 6. https://www.cnbc.com/2019/10/14/isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-syria-amid-turkish-offensive.html
 7. https://www.cnbc.com/2019/10/14/isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-syria-amid-turkish-offensive.html
 8. https://www.bbc.com/news/world-middle-east-50029540
 9. https://www.cnas.org/press/in-the-news/hundreds-of-isis-prisoners-are-escaping-from-camps-in-northern-syria-amid-turkish-offensive
 10. https://www.businessinsider.com/trump-syria-withdrawal-isis-fighters-could-escape-2019-10
 11. https://www.bbc.com/news/world-middle-east-12995174
 12. https://www.nytimes.com/2018/12/20/world/middleeast/isis-syria-prisoner-release-trump.html
 13. https://www.israelhayom.com/2019/07/16/american-israeli-businessman-denies-he-is-facilitating-sale-of-kurdish-oil-in-syria-to-israel/
 14. https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35448&p_k=1&p_event_id=12788
 15. https://www.bns.lt/topic/1911/news/59656845/
 16. http://www.ekspertai.eu/prezidento-dtrampo-paskelbtas-javkariu-isvedimasis-sirijos-reiskia-jav-karines-koalicijos-misijos-sirijoje-pabaiga97457/