Aktualijos

Rasa Strimaitytė ir Viktorija Semėnaitė, Elta. J.Stoltenbergas sveikina D.Trampo Afganistano strategiją

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas (Jens Stoltenberg) pasveikino JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) įsipareigojimą kovoti su radikaliu islamo Talibanu Afganistane. Aljansas ir toliau neribotai rems šalį, pabrėžė J. Stoltenbergas. NATO tikslas esą yra pasiekti, kad Afganistanas daugiau niekuomet netaptų saugia atsitraukimo vieta teroristams, norintiems pulti sąjungininkes ar jų partneres, informuoja agentūra dpa.

J.Stoltenbergas kartu priminė, jog NATO pradėjo operaciją Afganistane, kad paremtų Jungtines Valstijas kovoje su terorizmu po 2001 metų rugsėjo išpuolių. Be to, jis atkreipė dėmesį į tai, kad praėjusiomis savaitėmis daugiau kaip 15 šalių pareiškė esančios pasiruošusios dar kartą padidinti savo karių, tarnaujančių NATO pajėgose Afganistane, skaičių. NATO duomenimis, šiuo metu Afganistane dislokuota apie 12 400 karių, kurie apmoko ir konsultuoja afganų saugumo pajėgas. Tačiau dėl įtemptos padėties jų skaičius kitais metais turėtų padidėti iki 15 800.

J. Stoltenbergas sakė, kad su JAV gynybos sekretoriumi Džeimsu Matisu (James Mattis) ir kitais užsienio politikais aiškinsis tolesnius veiksmus Afganistane. Detalių jis neįvardijo.

D. Trampas naktį į antradienį (pirmadienio vakarą JAV laiku ), paskelbė naują JAV strategiją Afganistane, kurioje, be kita ko, kalbama apie amerikiečių karių skaičiaus didinimą ir intensyvesnę kovą su talibais Afganistane.

D.Trampas įsipareigojo į Afganistaną išsiųsti daugiau JAV karių

Prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) pirmadienio vakarą uždegė žalią šviesą JAV karių skaičiaus Afganistane padidinimui ir žadėjo šalyje kautis iki pergalės, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

Per televiziją transliuotame kreipimesi iš netoli Vašingtono esančios karinės bazės D. Trampas teigė siekiąs, kad Afganistanas netaptų saugiu prieglobsčiu islamistų kovotojams, kurių tikslas – pulti Jungtines Valstijas.

Atkakliai kritikavęs savo pirmtakų strategijas Afganistane, respublikonų prezidentas paveldėjo tuos pačius iššūkius, su kuriais susidurdavo ir jie: stiprėjantį Talibaną ir silpną centrinę šalies valdžią Kabule. D. Trampas kloja pamatus didesniam JAV įsitraukimui Afganistane, bet tą daro nenustatydamas, kiek laiko tai truks, ir nepateikdamas konkrečių gairių, kaip sėkmingai pasiekti užsibrėžtus tikslus.

Ne itin išsamioje kalboje D. Trampas nepatikslino, kiek papildomai karių JAV ketina išsiųsti, ir neužsiminė apie planus, kada ketintų savo pajėgas galutinai išvesti iš Afganistano. Be to, jis spaudė Pakistaną, Indiją ir NATO sąjungininkes didinti savo įsipareigojimus.

Tačiau, pasak pareigūnų, D. Trampas patvirtino gynybos sekretoriaus Džeimso Metiso (James Mattis) planą Afganistane jau dislokuotų 8,4 tūkst. karių gretas papildyti dar 4 tūkst. karių.

Be kita ko, JAV prezidentas įspėjo, kad jo šalies parama Afganistanui nėra beribė, ir tvirtino, kad, priešingai nei jo pirmtakai, į tai investavę dideles sumas, jis šalies rekonstrukcijos nevykdys.

„Mes nevykdome šalies rekonstrukcijos. Mes žudome teroristus“, – pareiškė D. Trampas.
Afganistano prezidentas dėkingas D. Trampui už įsipareigojimą kovoti su Talibanu

Afganistano prezidentas Ašrafas Ganis (Ashraf Ghani) antradienį pasveikino naująją JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) Afganistano karo strategiją, kuri panaikins šalyje dislokuotų užsienio pajėgų išvedimo terminus, informuoja naujienų agentūra „Reuters“.

„Esu dėkingas prezidentui D. Trampui ir JAV žmonėms už patvirtinimą, kad jie remia mūsų bendrą kovą siekiant išvaduoti regioną iš terorizmo grėsmės pančių“, – teigė A. Ganis.

A. Ganis teigė, kad naujoji strategija padidins Afganistano saugumo pajėgų mokymo misijos pajėgumus. Žadama, kad bus sustiprintos jaunos šalies oro pajėgos bei padvigubintas specialiųjų pajėgų dydis.