Aktualijos

Vladas Vaicekauskas: Ar Šimonytė taps Grybauskaite II

Written by Biciulystė Siūlo · 7 min read

simonyte Grybauskaite Ką ant rinkėjų stalo dės kandidatai į prezidento postą – programinių pažadų-sapnininkų krepšelius ar valstybės ir Tautos gerovei nuveiktus darbus?Martynai, bičiuli, būk akylas ir ausylas kaip pamiškės vilkas – iš pažadų dėžutės išmetus programinius sapnus dėžutė lieka tuščia…

Pono Ušacko susideginimas

Martynai, nesikliauk išpūstais reitingais ir neskubėk rinktis – Kaune, prie Laisvės kario paminklo, miniai skelbęs klestinčios Lietuvos ateitį, ponas Ušackas, aukšto rango diplomatas, jau „susidegino“!

***

Negi, Martynai, manai, kad Ušacko polėkį tapti Lietuvos prezidentu užspaudė Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija, kad kelią atlaisvintų Ingridai Šimonytei?

***

Negi, sveikas, manai, kad diplomatui sparnus pakirpo Gabrielius Landsbergis, nes iš karto nesuderino kandidatavimo sąlygų?

***

Martynai, bičiuli, tarp Tautos ir partijų besiblaškančio pono Ušacko niekas neužspaudė, Gabrielius sparnų nepakirpo – diplomatas puikiai žinojo, kad partija jo nerems – tai kodėl nenuėjo su Tauta?

Kodėl aukšto rango diplomatas sutiko, kad partinio kandidatavimo į prezidentus ringe I.Šimonytė jį nokautuotų?

Tai buvo slaptas susitarimas?

Protingi žmonės aiškino, kad ponas Ušackas vykdė iš anksto suderintą vedlio-apšildančiojo pareigą: ilgoje distancijoje vedlys-apšildantysis šauna į priekį, kurį laiką diktuoja bėgimo tempą, neilgai trukus pasitraukia iš distancijos. Rimtose sporto varžybose tokiam padoriai užmokama…

***

Staigi, savavališka Ušacko rinkiminė kampanija kaip tik įkaitino vidinę partinę atmosferą, kad aiškia persvara laimėtų I.Šimonytė. Ji tą pačią akimirką buvo paskelbta Tautos kandidate, o pati partija, išpūtusi krūtinę, gyrėsi turinti didžiulį vidinės demokratijos užtaisą!

Mane, Martynai, ypač žavėjo šio parodomojo spektaklio finalinė scena: nokautuotas diplomatas Ušackas visuotinio partinio entuziazmo pagautas džiaugsmingai sveikina I.Šimonytę ir, kaip prie Kauno Laisvės kario paminklo, prisiekia… Ingridai Šimonytei iki galutinės pergalės! Nors… Nors supranta, kad nokautuoto konkurento pagalba čempionei nereikalinga – tai ją žemintų…

Ponas Ušackas net paskutinėje savo skelbtų idealų laidojimo scenoje liko nenuoširdus.

Perspėjo astrologė

Dar 2018 metų birželio 1 d. vienoje televizijos laidoje astrologė ir šiaip išmintinga moteris Palmira Kelertienė apie poną diplomatą taip kalbėjo: „Šis žmogus puikiai tiktų būti slaptuoju agentu arba diplomatu, bet kaip prezidentas, turėtų per daug paslapčių. V.Ušackas yra kaip lagaminas su dvigubu dugnu – yra daug nežinomųjų jo veikloje ir biografijoje.“

***

Aš pats, Martynai, esu regėjęs, kaip žvitrūs kandidatai prastai režisuotuose, brangiuose politinių rinkimų spektakliuose aukštam skrydžiui išskleidžia erelio sparnus, šauna į viršų ir staiga nei iš šio, nei iš to, esant palankiausioms sąlygoms, sparnus suglaudžia, patenka į suktuką ir rėžiasi į žemę. O, Dieve, kažkas erelį pašovė! Tačiau artėliau priėjęs regi, kad tai visai ne erelis, o ereliu apsimetusi kiemo varna.

***

Ar nebus nutikę, kad ponui Ušackui buvo pažadėta: liaukis, nes dvigubo dugno lagamino atsarginį raktelį turi Gabrielius – tereikėtų suktelėti ir iš dvidugnio lagamino imtų byrėti popieriai su rusišku kvapeliu…

***

Martynai, bičiuli, savivaldos, prezidento, europarlamento rinkimuose ereliais apsimetusių kiemo varnų – pulkų pulkai, neprašauk pro šalį.

Esminis klausimas

Tuščia jo, rinkėjams akeles muilinusio diplomato. Klausimas kitas – esminis: ar A.Kubilius ir G.Landsbergis, profesionalūs oro pūtikai, vietoj oro pūtiko Ušacko pasirinkę savo partinio narvelio kregždutę I.Šimonytę, nepadarė lemtingos klaidos?

***

Man, Martynai, regis, kad A.K. ir G.L. tandemas per anksti ėmė žvalgytis jaunų ąžuolų giraitės pergalės vainikui pinti.

Tikimybė laimėti visada išlieka, bet dėl galimybių verta rimtai suklusti.

Iš kur ta dvejonė?

Programų, pažadų, meilingų šypsnių, perdėto kuklumo nepakaks. Ant rinkėjų stalo reikės dėti valstybės ir Tautos gerovei nuveiktus darbus.

***

Martynai, ar, sveikas, ant rinkėjų stalo dėtum drastiškai sumažintų pensijų ir nukirptų tarnautojų algų krepšelį? Ar galėtum teisintis, kad kitos išeities suvaldyti krizei nebuvo – tai kodėl broliukai latviai ir šaltesni estai su savo senjorais ir tarnautojais nesielgė kaip naktiniai patilčių plėšikai – pensijų nemažino, algų nekarpė, nors už jų valstybių langų, iššiepusi dantis, bolavo ta pati krizė?

***

Martynai, sutinku, gyvenimui gerėjant galima kai ko ir neprisiminti, tačiau, Martynai, viena A.Kubiliaus ir tuometės, nūnai kandidatės, I.Šimonytės Lietuvai palikta bėda dar ilgai slėgs valstybės ir Tautos pečius, stabdys progresą.

Palūkanų detektyvas

Kuomet A.Kubiliaus Vyriausybei iškilo klausimas, iš ko – užsienio bankų ar Tarptautinio valiutos fondo (TVF) – skolintis milijonus 2009-ųjų krizei suvaldyti, iš aukštybių pasigirdo dar tik į prezidentus kandidatuojančios Dalios Grybauskaitės perspėjantis balsas: „Tarptautinio valiutos fondo pagalbos prašančios šalys rodo po-li-ti-nę im-po-ten-ci-ją.“

***

A.Kubilius, tikrai nepėsčias vaikinas, suvokė, kad iš užsienio bankų skolintis 4-4,5 karto didesnėmis palūkanomis baisi nuodėmė. Jis svarstė. Tirtėdama iš baimės finansų ministrė I.Šimonytė pakėlė akis: „Andriau, ko dar svarstai – juk tu nenori tapti po-li-ti-niu im-po-ten-tu. Atmetęs prezidentės pasiūlymą prarasi jos pa-si-ti-kė-ji-mą“.

***

To užteko, kad Lietuvai ilgiems metams po kaklu būtų parištas milžiniškų palūkanų akmuo!

Kaip pasielgė Dalia Grybauskaitė

Tapusi prezidente D.Grybauskaitė 2010-2013 metais į 4-4,5 karto brangesnes užsienio bankų nei TVF obligacijas investavo arti 2 milijonų nuosavų litų. Kitaip tariant, Martynai, prezidentė savo mylimai valstybei skolino labai brangius savo pinigus… kad padoriai pasipelnytų! Pasipelnytų iš krizėje skęstančios Lietuvos.

Ekspertės liudijimai

Margarita Starkevičiūtė, garsi ekonomistė, finansų ir ES institucijų ekspertė, iki 2009-ųjų pabaigos ėjusi europarlamentarės pareigas, Seimo biudžeto ir finansų komitete – komitetui suteiktas specialus komisijos statusas – atvirai liudijo, kad „įtakingi politikai galėjo būti asmeniškai suinteresuoti priimti labai prastus, Lietuvai kenkiančius sprendimus“.

***

Pati M.Starkevičiūtė daug sykių mėgino kalbėtis su tuomete finansų ministre I.Šimonyte, bet ta į kalbas nesileido. Vėliau buvusios kolegės – Margarita ilgokai dirbo Finansų ministerijoje, perspėjo, kad I.Šimonytei kalbėtis uždraudusi… D.Grybauskaitė! Pre-zi-den-tė! Skaisčiausios dorovės mergelė!

***

Finansų ir ES institucijų ekspertė komisijoje pajuokavo, kad I.Šimonytė neslėpusi, kas jai uždraudė su M.Starkevičiūte kalbėtis, bet pati Ingrida ir dabar yra partijos kareivis, ką jai pasakys, tą ir padarys.

Ką ekspertė siūlė A.Kubiliaus Vyriausybei

Viešai siūlė pigiai, už 1,5-2,5 metinių palūkanų, skolintis iš Tarptautinio valiutos fondo, kaip tarpininko (broliukai latviai taip pasielgę stipriai išlošė – skolas jau grąžino).

***

Pigiai skolintis, Martynai, leido atitinkama Europos Parlamento rezoliucija, kurios bendraautorė kaip tik ir buvo pati M.Starkevičiūtė.

Rezoliucija, Martynai, įtvirtino labai palankią nuostatą: valstybės, ES narės, iš TVF gali skolintis be jokių papildomų įsipareigojimų, tokią garantiją teikia pati ES. M.Starkevičiūtė Seimo komisijos pirmininkui Stasiui Jakeliūnui įteikė pluoštą dokumentuotos medžiagos ir paprašė palūkanų detektyvą ištirti iki galo. Taip pat prašė dokumentuotą medžiagą perduoti ir prokuratūrai. S.Jakeliūnas pažadėjo rasti galimybę tai padaryti, o taip pat raštu apklausti ir prezidentę D.Grybauskaitę.

***

Martynai, jei Komisijai, jos pirmininkui, prokurorams nepritrūks kvapo, tai pavasariop palūkanų detektyvas gali smarkiai prispausti I.Šimonytės rinkimų kampaniją, o to labiausiai ir bijoma.

***

Tokiu atveju mažai ką gelbėtų samdyti ir saviveikliniai politinio oro pūtėjai, net ištikimas, prezidentės ordinuotas, ginklanešys, skrybėlės saugotojas, burbulų pūtėjų vadas Andrius Tapinas būtų priverstas nužeminti „aukštai paimtą“ gaidą – jei tavoji kandidatė supančiojama, protingiau rinktis guodėjo pareigas.

I.Šimonytė, per klaidą tapusi prezidente, prarastų išskirtines sąlygas

Kokios tos išskirtinės, Konstitucijoje nenumatytos, sąlygos, Martynai?

D.Grybauskaitė per 10 aikštingo valdymo metų išsikovojo paskutinio, lemiamo, žodžio teisę: nemylimos, ne pagal jos skonį išrinktos vyriausybės, seimai buvo pakišti po padidinamuoju stiklu: ką norėjo – tą šokdino, peikė, niekino, kitiems rašinėjo „tulpių paštu“, užtarė, glaudė, glostė. Visi tą matė, bet tylėjo blakstienas nuleidę.

Prieš šv. Kalėdas, kai prezidentauti liko „katino ašaros“, D.Grybauskaitė, pačios palaimintą Vyriausybę išvadino „nebrandžia“, „nesolidžia“, „buldozerine“, pilna „arogancijos“.

Martynai, esi jaunas, mokytas žmogus, ar kur nors skaitei, regėjai, girdėjai, kad brandžių užsienio šalių prezidentai šitaip žemintų, niekintų, purvintų savo šalies vyriausybę, premjerą, valdančiuosius?

***

Martynai, po tokio turinio pareiškimų, pranešimų, pasisakymų, atrodydavo, kad mes gyvename ne europinės demokratijos šalyje, o vieno asmens – moters! – valdomoje prezidentinėje respublikoje. Martynai, rimtai galvodavau, ar mūsų prezidentės nebus perpūtęs iš Baltarusijos platumų atlėkęs drėgnas skersvėjo gūsis – kai neturi ką valdyti šeimoje, atsigriebi darbe.

***

Martynai, manyti, kad per klaidą išrinkus prezidente I.Šimonytę viskas pasikeis kaip D.Grybauskaitės laikais, reikštų tapti ne-pa-guo-džia-mu. Tam reikalingas D.Grybauskaitės stotas ir talentas. Nei vieno, nei kito nepastebėta – talento, kaip ir sąžinės, niekur nenusipirksi, nepasiskolinsi, neišsinuomosi. O štai tapti paklusniam, valdomam talento nereikia.

Du D.Grybauskaitės gyvenimai

Sutikau piliečių, kurie įtikėję, kad D.Grybauskaitė gyvena du gyvenimus: oficialiame, valstybiniame, ji meistriškai vaidina valdingos, perdėm savarankiškos, valstybės valdovės vaidmenį, privačiame gyvenime, nusirėdžiusi prezidentinės scenos apdarus, tampa paprasta, šeimos ir vaikų meilės nepatyrusia, bitutėmis ir žydinčiais žolynais besirūpinančia moteriškaite.

***

Martynai, pats neklysk ir kitų neklaidink: D.Grybauskaitė tokį gyvenimo būdą pasirinko, kad, atmetusi viską, galėtų siekti pačių aukščiausių viso gyvenimo tikslų: pirmiausia, Lietuvoje, vėliau – ES, o palankiam vėjeliui papūtus ir Jungtinių Tautų Asamblėjoje.

***

D.Grybauskaitė svaiginančiai karjerai ruošėsi atkakliai studijuodama ir dirbdama Leningrade, uoliai ruošdama partinius kadrus, pareigas ėjo Vilniaus aukštojoje partinėje mokykloje, užimdama finansų ministrės kėdę, tuomečio ministro pirmininko Algirdo Brazausko pastūmėta ir rekomenduota iškelta galva vykdė gerai ES ir pasaulyje matomos ES komisarės pareigas.

***

Ji visada, Martynai, sukiojosi tarp didžiųjų, dažnai atsidurdavo pirmųjų eilėse, gilius tūpsnius darė JAV prezidentui D.Trampui, kai jam reikėjo ES pagalbos. Ji iš D.Trampo sulauks pagalbos, kai tik to prireiks.

***

D.Grybauskaitės pareiškimas Lietuvos televizijai, kad ji, baigusi prezidentės karjerą, liks savo šalyje, tėra menkai maskuojama bravūra – ES pašaukus, Dalia Briuselin lėks kulka! Ką ji veiks savo sodyboje – viščiukus lesins?

***

Aš, Martynai, regėjau ne du D.Grybauskaitės gyvenimus, o tris: viena D.Grybauskaitė, vaidindama gerą močiutę, šoko ratelius su vaikučiais, kita D.Grybauskaitė, vaidindama moraliai skaisčią valdovę, rašinėjo teisiamam E.Masiuliui „tulpių laiškelius“. Tačiau D.Grybauskaitė ES ir pasaulio didžiųjų susiėjimuose stengėsi vaizduoti tokią pat iškilią ir svarbią kaip A.Merkel… Nors atrodė juokinga.

***

Kurią iš trijų Grybauskaičių pasisodintum, Martynai, garbingiausioj užstalės vietoj?

ES erdvėse nelekiojo

Svarbiausia, konstitucinė naujos prezidentės(-o) pareiga – atsidėjus rūpintis valstybę ir Tautą saugančia užsienio politika, o ne kaip detektyvui sekti, kas ką pasakė, parašė ar ne vietoj kablelį padėjo. Tam yra sukurtos specialiosios tarnybos, Vyriausybė ir Seimas.

***

I.Šimonytė ES ir pasaulio erdvėse niekados nelekiojo, ten ji nepažinta ir niekaip nevertinta. Ten ji, Martynai, jaustųsi šimtą sykių žalesnė už patį žaliausią provincijos valstietį. Ten antrosios D.Grybauskaitės nesuvaidinsi. Ją pavairuos partija? Partijoje diriguotų bent keletas! Bet, kad užgiedotum, reikia turėti savą balsą…

Ar tikrai Ingridai Šimonytei reikia prezidento posto?

Ar ji pati, blaiviai įvertinusi gan kuklias savo galimybes, to posto labai trokšta?

***

Man, Martynai, kažkodėl atrodo, kad prezidento posto labiau reikia ne I.Šimonytei, o A.Kubiliaus, G.Landsbergio ir Rasos Juknevičienės partijai.

Su savo statytine laimėjus prezidento rinkimus, atsiveria tiesus, kaip styga, kelias laimėti ir kito Seimo rinkimus! Šimtu procentų išsipildytų Landsbergių giminės ir satelitų svajonė. Trijų svarbiausių valstybės rūmų: prezidentūros, Seimo ir Vyriausybės raktai atsidurtų vienoje saujoje, G.Landsbergio delne! Politinio dvarponio dalią iškeisti į visavaldžių šeimininkų rūmus – sena Landsbergių giminės svajonė. Valdoma prezidentė – būtų garantas patiems valdyti valstybę ir Tautą.

***

Bet, Martynai, ar dėl to būtų geriau, saugiau Lietuvai ir Tautai?

***

Martynai, ilgus vakarus man įrodinėjai, kad taip nenutiks, nes taip nutikti ne-ga-li. O, jaunasis bičiuli, dažnai netikras pinigas samdytų rankų uoliai šveičiamas ima žibėti labiau už auksą. Ir tokiu stebuklu patiki.

***

Reitingų pūtimo akivaizdoje, I.Šimonytės trubadūrų užliūliuotas, netyčia įjunkęs į Vyriausybės ir valdančiųjų niekintojų kaimenę, nė pats nepajausi kaip ant tavo stalo cvaktelėjęs netikras pinigas nuriedės į pačią garbingiausią užstalės vietą.

respublika.lt