Kultūra ir menas

26-osios Lietuvių dienos Los Angeles – su Anusauskaite ir Kirilkinu

Written by admin · 3 min read

Pirmąjį spalio mėn. savaitgalį “Angelų miesto” lietuviai rinkosi tradiciniame renginyje Šv. Kazimiero parapijos kieme – vos kelių mylių atstumu nuo garsiojo Hollywood’o.

Kai 1987-ųjų metų rudenį Edmundas Kulikauskas su keliais bendraminčiais sugalvojo atnaujinti prieš tris dešimtmečius pradėtas rengti ir ilgainiui užgęsusias “Lietuvių dienas” Los Angeles, šio miesto lituanistinės mokyklos vadove tapo Marytė

Sandanavičiūtė-Newsom. Šv. Kazimiero lietuvių parapijoje veikiančios organizacijos su džiaugsmu priėmė iššūkį atgaivinti garsiausią lietuvišką festivalį Vakarų pakrantėje, tačiau vos 18 mylių į Rytus nuo šios vietovės nutolusiame Whittier spalio 1-ąją 8 v.r. prasidėjo 6 balų žemės drebėjimas, nusinešęs 8 žmonių gyvybes bei sukėlęs 100 mln. dolerių žalos.
Dar ir dabar Portland (OR) gyvenantis Amerikos lietuvis Vilius Žalpys puikiai atsimena, kad tądien “Lietuvių dienų” organizatoriai su didžiuliu nerimu skubėjo į savo parapiją…ar išliko bažnyčia, ar gamtos stichija nepalietė kitų 1941 m. lietuvių įkurtos parapijos pastatų. Visgi „Tie Angelai“ (išvertus iš ispanų kalbos tą ir reiškia šio Kalifornijos didmiesčio pavadinimas) mūsų tautiečiams buvo palankūs, lietuvių teritorijos nenukentėjo nei prieš 26-eris, nei po septynių metų 1994-ųjų sausį (kuomet taip pat netoliese esančiame Northridge buvo užfiksuotas bene didžiausią žalą valstijos istorijoje atnešęs beveik 7 balų stiprumą pasiekęs dar vienas žemės drebėjimas, per kurį žuvo apie 60 žmonių). Tuo tarpu lietuvišką kasmetinį festivalį pamėgo ir viena garsiausių lietuvių kilmės aktorių Rūta Kilmonytė-Lee, ne sykį jame lankėsi Los Angeles miesto Tarybos narys Tom LaBonge, nuo 2005-ųjų išrinktas meras Antonio R. Villaraigosa, kuriam vadovaujant buvo pasirašyta susigiminiavusių miestų sutartis ir su „laikinąja“ Lietuvos sostine Kaunu, bei daugelis kitų įžymybių.

 

Ilgainiui į „Lietuvių dienas“ pakoncertuoti savo tautiečiams už Atlanto vyko vis daugiau gerai žinomų tradicinio ir šiuolaikinio žanro atlikėjų iš Lietuvos – per pastaruosius 10 metų minėto festivalio svečiai Los Angeles girdėjo ir matė Vytautą Kernagį, Virgį Stakėną, Romą Dambrauską, tautinių šokių, kaimiškos muzikos ir roko grupes „Saulė“, „Joldija“, „Balius“, „Biplan“. Išimtimi netapo ir ką tik prabėgęs šių metų festivalis, kuriame galbūt nebuvo tiek daug žmonių, kiek esame įpratę matyti (kai kuriais, pavyzdžiui 2006-aisias į šią šventę atkeliavo iki 8 tūkstančių svečių) – ko gero, dauguma JAV gyvenančių lietuvių vietoj Los Angeles šiemet pasirinko Bostone liepos mėnesį vykusią kas ketverius metus rengiamą išeivijos šokių šventę, visgi spalio 6-7 dienomis sugužėjusiems į vos kelių mylių atstumu nuo garsiojo Hollywood įsikūrusią lietuvių „teritoriją“ liūdna tikrai nebuvo. Tuoj po iškilmingo  šventės atidarymo vius nustebino keliaujančių kunigų iš Lietuvos trio, nuo pat šeštadienio rytmečio visus susirinkusius linksmino iš Indianos atvykusi kaimo kapela „Biru-Bar“, chorinės muzikos mėgėjus nudžiugino lietuviškos sudėties oktetas iš Los Angeles (CA) „Tolimi Aidai“, šokių gerbėjus prikaustė „Dance Duo“ (nuotr. viršuje) atstovai iš Čikagos bei vietinė lietuvių liaudies šokių grupė LB ‚Spindulys“, kurio nariai dalyvavo visose iki šiol organizuotose „Lietuvių dienose“.

Atidarymo metu pagerbti garbės svečiai, tarp jų neseniai Pasaulio Lietuvių Bendruomenės pirmininke tapusi Danguolė Navickienė ir Lietuvių Fondo Valdybos pirmininkas Arvydas Tamulis. Savo lyriškomis dainomis sužavėjo Kristinos Kliorytės vadovaujamas penketukas iš Montreal miesto (Kanada) bei „Draugai“ iš Kalifornijos valstijos. Vakarėjant sceną užvaldė trankesnius country-rock stiliaus kūrinius atlikę „First World Problems“ dainininkai bei punk roko grupė „Basic Purpose“, kurių gretose muzikuoja ir lietuvis Andrius Vaitkevičius.

Ruslaną Kirilkiną (kairėje) į LA pakvietė daugelio koncertų Šv. Kazimiero parapijoje organizatorius kaunietis Ričardas Černauskas

 

Nuotr.: šiemet lietuviškame festivalyje LA dainavo ir Evelina Anusauskaitė

Neseniai sukurtą filmą „Kita svajonių komanda“ ir savo firminius „The Other Dream Team“ marškinėlius pristatė Santa Monica (CA) gyvenantis Marius Markevičius, o šalimais ekspromtu atsiradusioje krepšinio aikštėje santykius aiškinosi 3 prieš 3 gatvės krepšinio turnyro dalyviai. Neliko be dėmesio ir mažiausieji šventės dalyviai, jiems buvo sustatyta vaikų žaidimų aikštelė. Visgi didžiausią ažiotažą sukėlė koncertų vedėjo iš Vilniaus Justino pristatytos žvaigždės iš Lietuvos – originalaus balso ir reto talento atlikėja Evelina Anusauskaitė bei lietuviškuoju Ricky Martin pramintas Ruslanas Kirilkinas, nors nemažai į festivalį suvažiavusių iš toliau pasigedo anksčiau „Lietuvių dienų“ programoje pristatytų „Kitavos“ dainininkų iš Šiaulių, tačiau juos neblogai pakeitė šeštadienio vakarą kelias valandas be pertraukos populiariausias šiuolaikines melodijas perdainavęs Colorado Romas. Atsisveikiname iki sekančių metų, 2013-ųjų spalio 5-6 d.d., kuomet tarp šio festivalio lankytojų galbūt sutiksime ir… ko gero įžymiausią Amerikos lietuvių kilmės režisierių R. Žemeckį, kurio naująjį filmą „The Flight“ reklamuojantį stendą išvydome vos išėjus iš Los Angeles tarptautinio oro uosto teritorijos!

Nuotr.: vos atvykus į LAX tarptautinį oro uostą, mus pasitiko didžiulis reklaminis naujojo Hollywood filmo „Flight“ stendas, juosta pasirodys Amerikos kino teatruose sekantį mėnesį. Filmo režsierius – lietuvių kilmės Robertas Zemeckis.

Prieš keletą metų Los Angeles-CA pasirašė susigiminiavusių meistų sutartį ir su „laikinąja“ Lietuvos sostine Kaunu – nuo tol šalia „Angelų“ miesto savivaldybės puikuojasi ženklas su mano gimtojo miesto kryptimi…

Deivio Pavasario ir autoriaus nuotr.

“Amerikos lietuvis”