Ar žinojote, kad 2007 m., kai Joe Bidenas paskelbė sieksiąs prezidento posto, 56 proc. amerikiečių nurodė, kad nėra pakankamai girdėję apie šį kandidatą, jog susidarytų nuomonę apie jį.
Įsivaizduokite, po 34 metų darbo aukščiausiame politiniame lygyje – Senate – apie šį politiką žmonės nieko negalėjo pasakyti.
Ar kas pasikeitė per pastaruosius 13 metų? Ar J.Bidenas pradėjo rinkti stadionus kaip Obama ar minias Facebooke, Twiteryje? Tiesą sakant, ar kas nors dabar, 2021 m., galėtume apibrėžti J.Bideno politines pažiūras ar įvardyti jo darbus?
Tai štai – šis politikas 2020 metais surenka daugiausia balsų per visą JAV prezidentų rinkimų istoriją, aplenkdamas J.F.Kennedį, R.Reiganą, B.Obamą ir D. Trumpą (tapusį daugiausia balsų per visą JAV rinkimų istoriją surinkusiu respublikonų prezidentu).
KOMENTARAS:
Papunkčiui? Pažiūrėkime. Bet rezultate VP Pencas turės paskelbti Baideno pergalę į prezidentus.———- Kodėl ši Sausio 6-ji svarbiausias Mr. Trumpo rinkimų mūšis?
1. Koks yra Kongreso vaidmuo?
Sausio 6 d. Senatas ir rūmai susitinka abėcėlės tvarka atidaryti ir suskaičiuoti 50 valstijų ir Kolumbijos apygardos rinkimų balsų pažymėjimus. Bet kuris narys gali prieštarauti bet kurios atskiros valstijos rezultatams. Procesas labai išsamiai aprašytas JAV teisiniame kodekse. Kandidatas, surinkęs 270 rinkėjų balsų, yra nugalėtojas. Sesijai vadovaus viceprezidentas Mike’as Pence’as, kurio pareiga yra būti Senato pirmininku.
2. Kas gali nutikti šį kartą?
Daugybė rūmų respublikonų pareiškė, kad jie prieštaraus oficialiems rinkimų rezultatams iš kai kurių ar visų šešių valstijų, kurias laimėjo Bidenas. Net keliolika respublikonų senatorių sako, kad jie taip pat pateiks prieštaravimų dėl vieno ar daugiau valstijų rezultatų.
3. Kas tada vyksta?
Jei bent vienas atstovas ir vienas senatorius prieštarauja valstijos rezultatui, jungtinė Rūmų sesija tuoj pat nutrūksta, kol dar nėra sušaukta kita valstija. Rūmai ir Senatas susitinka atskirai, kad prieš ne daugiau 2 valandų diskutuotų apie prieštaravimą prieš balsuodami dėl to, ar suskaičiuoti, ar atmesti atitinkamus rinkėjų balsus. Balsai būtų atmesti tik tuo atveju, jei prieštaravimą patvirtintų ABU rūmai. Turint demokratų daugumą Rūmuose ir keliems respublikonų senatoriams, prieštaraujantiems D.Trumpo bandymams panaikinti Bideno pergalę, būtų mažai tikėtina, kad bet kokiam prieštaravimui pavyks išmesti rinkėjų balsus. Bet jei reikalingos atskiros dviejų valandų diskusijos kelioms valstijoms, procesas gali tapti užsitęsusiu, sudėtingu reikalu.
4. Koks yra Pence’o vaidmuo?
Tradiciškai laikomasi nuomonės, kad Pence’as, kaip pirmininkaujantis pareigūnas, šiame procese daugiausia vaidina ministrą – saugo tvarką, išklauso prieštaravimus, skelbia rezultatus. Tai reiškia, kad jis gali atsidurti nepatogioje situacijoje, kai jam tenka gąsdinti šalininkų pareikštus prieštaravimus, kurie nenorėtų nieko kito, kaip tik išlaikyti jį kaip viceprezidentą. Respublikonų atstovas iš Teksaso Gohmertas n e s ė k m i n g a i bandė priversti federalinį teismą nuspręsti, kad Pence’as turi galią atmesti valstijos demokratinius rinkėjus ir vietoj to suskaičiuoti konkuruojantį respublikonų rinkėjų pateiktą sąrašą.
5. Ar prieš tai buvo pareikšti prieštaravimai?
Šio proceso metu prieštaravimai nėra reti, tačiau paprastai jie greitai ir lengvai pašalinami. Pavyzdžiui, po 2016 m. rinkimų, kuriuos laimėjo D.Trumpas, keli demokratų atstovai bandė užginčyti rinkėjų balsus, tačiau nė vienas senatorius prie jų neprisijungė. 2005 m., Po Busho ir Johno Kerry konkurso, kai kurie demokratai nebuvo patenkinti dėl Ohajuje (OHIO ) iškilusių balsavimo klausimų. Tuo atveju tiek Ohajo atstovė Jones, tiek Kalifornijos senatorė Boxer prieštaravo Ohajo rezultatams ir paskatino abiejų rūmų svarstymą. Po maždaug valandos senatorių diskusijų ir ilgesnių diskusijų tarp atstovų, iššūkis buvo atmestas Rūmų 267–31 ir Senato 74–1 balsais.
6. Ar Kongresas kada nors atmetė balsus?
1873 m. Kongresas nusprendė neskaičiuoti Arkanzaso ir Luizianos balsų perrenkant prezidentą Grantą, nors, anot Kongreso tyrimų tarnybos, Grantas būtų buvęs nugalėtojas bet kuriuo atveju. Po ketverių metų, 1877 m., bendra Kongreso sesija, kurioje kovojo su konkuruojančiomis rinkėjų lentomis, nusprendė sukurti dvišalę rinkimų komisiją, kad išspręstų labai ginčytinus demokrato Tildeno ir respublikono Hayeso rinkimus, kurie laimėjo vienu rinkimų balsu. . Tikėdamasis išvengti tokios padėties ateityje, Kongresas priėmė 1887 m. Rinkėjų kolegijos aktą, kuris buvo dabartinio įstatymo pagrindas. Pasak Kongreso tyrimų tarnybos, iki šiol ne b u v o atvejų, kai procesas būtų pakeitęs rinkimų rezultatus.