Tėvynė mūsų

Danutė SAVICKAITĖ. Vilniaus savivaldybė klimpsta mele

Written by Biciulystė Siūlo · 2 min read

Šiek tiek daugiau kaip prieš mėnesį Vilniaus miesto savivaldybė paskelbė masinę daugiabučių namų administratorių atranką ir net pateikė argumentus, kodėl tai reikalinga, nors vėliau paaiškėjo, kad visi jie – iš piršto laužti. Negana to, kilo įtarimų, kad pagrindinis valdininkų tikslas – toli gražu ne vilniečių gerovė, o į daugiabučių administratorių rinką „prastumti“ patirties net neturinčią, tačiau savivaldybės labai mylimą UAB „Grinda“.

Pagal Vilniaus savivaldybės planą visi sostinės daugiabučių gyventojai artimiausiu metu privalės iš naujo pasirinkti daugiabučio administratorių – net nepaisant, kad jie tokį jau turi ir juo yra patenkinti. Negana to, dabar jau buvę Vilniaus politikai spalio pradžioje viešai pareiškė, kad tuo atveju, jei vilniečiai patys nesusirinks, savivaldybė administratoriumi paskirs „Grindą“.Savivaldybė tvirtina, kad taip bus sudaryta didesnė konkurencija tarp daugiabučių administratorių, žmonės turės galimybę pasirinkti, nes ilgus metus daugiabučius administruodavo tas pats administratorius ir jį pakeisti būdavo labai problemiška.

Tačiau Vilniaus miesto daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacijos prezidento Sigito Čirbos teigimu, tai tiesos neatitinkantis argumentas. Galiojantys teisės aktai būsto administravimo srityje sako, kad bet kurią dieną daugiabučio namo savininkai gali pakeisti administratorių, jeigu jie nepatenkinti jo veikla: sušaukiamas susirinkimas, gyventojai surenka parašus ir pasikeičia namo administratorių.

Vilniaus miesto politikai taip pat teigė, kad neva egzistuoja namų, kurių nė vienas administratorius nenori administruoti. Tačiau paaiškėjo, kad tai taip pat neatitinka tiesos, visi daugiabučiai Vilniuje yra administruojami – tai viešai patvirtino spalio 11 d. iš pareigų atleistas buvęs administracijos vadovo pavaduotojas Arvydas Darulis.

Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų teisininko Andriaus Iškausko teigimu, žiūrint iš teisinės pusės, Vilniaus savivaldybė neturi teisinio pagrindo organizuoti šią administratorių atranką – tai konstatavo ir Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas.

Dabar jau buvęs vicemeras Valdas Benkunskas aiškino, kad nurodymą atlikti administratorių atranką gavęs iš Vyriausybės atstovės Vilniaus apskrityje Vildos Vaičiūnienės. Tačiau ši paneigė apie tai kalbėjusi ir tokį nurodymą davusi. Taigi, A.Iškausko teigimu, akivaizdu, kad tai yra visiška kai kurių Vilniaus politikų savivalė.

Dar viena Vilniaus savivaldybės valdininkų nurodyta administratorių atrankos priežastis – savivaldybė esą gauna šūsnis vilniečių skundų dėl daugiabučių administratorių veiklos. Savivaldybės atstovai „Vakaro žinioms“ teigė, kad pernai Būsto administravimo skyriuje buvo gauta apie 600 gyventojų skundų, pranešimų ir prašymų dėl administratorių veiklos, šiemet – apie 450.

Tačiau ką kita rodo pačios savivaldybės elektroninio skundų registro duomenys. Čia pateikiama, kad 2016 m. vilniečiai savivaldybei dėl įvairiausių bėdų skundėsi 8044 kartus, iš šių skundų tik 0,92 proc. (74) sudarė skundai dėl pastatų administravimo. Šiemet, vakar dienos duomenimis, savivaldybė iš vilniečių sulaukė per 16 500 skundų, iš jų tik 0,51 proc. (85) – skundai dėl pastatų administravimo.

O štai dėl gatvių priežiūros ir tvarkymo, kuriuo šiuo metu iš esmės ir užsiima savivaldybės taip giriama „Grinda“, vilniečiai skundžiasi gerokai dažniau. Tokių skundų dalis bendrame skundų registre sudaro 28,7 proc. (2309) 2016 m. ir 21,7 proc. (3634) 2017 m. Tai sritis, kur skundžiamasi bene dažniausiai.

Kitaip sakant, užuot sprendusi miestiečiams aktualias problemas, savivaldybė leidžia milijonus eurų ten, kur problemų beveik nėra. Masinis daugiabučių administratorių „grožio konkursas“, preliminariais skaičiavimais, vilniečiams kainuos apie 2 mln. eurų – šie pinigai galėtų būti panaudoti kad ir kokiai gatvei išasfaltuoti.

„Akivaizdu, kad Vilniaus miesto savivaldybės valdininkai šitą masinį atrankos procesą daro ne tam, kad padėtų vilniečiams, o tik tam, kad sudarytų galimybę savo įmonei „Grinda“ įeiti į daugiabučių administravimo rinką ir išvengti Konkurencijos tarybos aiškaus nurodymo, kad „Grindai“ šioje rinkoje ne vieta,“ – sakė teisininkas.

Jo teigimu, prognozuojama, kad po šios masinės atrankos Vilniuje, kur šiuo metu yra apie 40 būsto administratorių ir Konkurencijos taryba neturi jokių priekaištų dėl konkurencijos šioje rinkoje, liks 10, gal 15 stambiųjų administratorių. Vilniečiams nuo to bus tik blogiau.

S.Čirba tokią savivaldybės iniciatyvą taip pat įvardijo kaip visišką chaosą, kuris yra puiki terpė klerkų korupciniams tikslams įgyvendinti. Mat ten, kur neįvyks balsavimai, savivaldybė pati paskirs administratorių – UAB „Grinda“, kuri neturi jokios daugiabučių administravimo patirties. Vienintelis pastatas, kurį ji administruoja, – Lazdynų seniūnija.

Tokie savavališki sprendimai, S.Čirbos įsitikinimu, tikrai pažeistų konkurencijos principus. Todėl neseniai Vilniaus daugiabučių namų ir kitų pastatų administratorių asociacija dėl galimų korupcijos atvejų organizuojant daugiabučių gyvenamųjų namų administratorių atrankas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“