Tėvynė mūsų

Pilietinė iniciatyva „Tremties vaikų žaislai“ šių dienų jaunimui papasakos apie kitokią vaikystę

Written by Redakcija · 1 min read

 Tarptautine komisija Gedulo vilt diena  Tarptautinė komisija, kaip ir kasmet, inicijuoja Birželio 14 – tosios – Gedulo ir vilties dienos paminėjimą Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklose. Šią dieną prisimenami 1941 m. birželio 14 d. prasidėję Lietuvos gyventojų trėmimai,  kai per vieną savaitę, iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš kurių 5 060 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus.

btr

Šiemet Tarptautinė komisija Lietuvos mokykloms siūlo organizuoti renginius tema „Tremties vaikų žaislai“. Paminėjimui idėja kilo iš tremtinių atsiminimų, kuriuose aprašomas į nežmoniškas sąlygas pakliuvusių vaikų gyvenimas: artimųjų ligos ar netektys, sunkus darbas, nuolatinis maisto trūkumas, bet kartu ir vaikiškas noras žaisti, draugauti – turėti vaikystę. Tačiau stipriausias vaikų troškimas buvo kitas – kad išgyventų jų šeimos, kad galėtų kada nors dar sugrįžti į Lietuvą. Todėl tremtį išgyvenusių žmonių atsiminimuose dažnai kartojasi panaši mintis, jog vaikams atsidūrus Sibire – jų vaikystė pasibaigė iš karto.

btr

163 Lietuvos mokyklos jau patvirtino, jog organizuos vietose pilietinę iniciatyvą „Tremties vaikų žaislai“. Renginiai Lietuvos miestuose ir miesteliuose vyks birželio 14 dieną, penktadienį. (Informaciją apie mokyklas, organizuojančias paminėjimus, galite rasti internetiniame puslapyje: www.komisija.lt). Dar iki vyksiančių renginių, ruošiantis paminėjimams, mokytojai su mokiniais skaito ir aptaria tremtinių prisiminimus. Remiantis atsiminimais, dalies mokyklų mokiniai patys bando sukurti žaislus, kokius galėjo vaikai tremtyje pasigaminti iš laikraščių, medžio, medžiagos skiaučių ar senų skudurų.

            Valstybiniai renginiai Vilniuje vyks 2019 m. birželio 14 –ąją dviejose vietose: prie Genocido aukų muziejaus (pradžia: 12.30 val.) ir Naujoje Vilnioje, prie tremtį simbolizuojančio vagono (pradžia: 14.00 val.). Šiuose renginiuose dalyvaus Vilniaus miesto mokyklų mokiniai su baltais, pačių rankomis pagamintais popieriniais paukščiais, simbolizuojančiais atmintį apie tuos vaikus, kurie iš tremties negrįžo.

Gedulo ir vilties dienos minėjimus bei mokykloms skirtus istorinės atminties projektus Lietuvoje Tarptautinė komisija inicijuoja nuo 2004 metų.  

Daugiau informacijos Jums gali suteikti: 

Ronaldas Račinskas, vykdomasis direktorius, 8 698 42330, ronaldas.racinskas@lrv.lt;

Ingrida Vilkienė, švietimo programų koordinatorė, 8 618 47475, ingrida.vilkiene@lrv.lt;

tarptaut komisij naciu ir soviet okup nusikalt Lietuv sekretoriatasTarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sekretoriatas

Gedimino pr. 11

Tel. 8 706 63 804

Fax. 8 700 63 805

komisija@lrv.lt